Stokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI) sumirao je godinu u industriji oružja.
Rezultati su se pokazali prilično zanimljivi…
Na primer, neočekivano je bilo da je, uprkos inflaciji balona porudžbina, ukupan prihod vodećih vojnih korporacija prošle godine opao za 3,5% u odnosu na prethodnu.
Trgovci smrću su u nevolji
A, to se može jednostavno objasniti: bahati Zapad je bio ubeđen da će se sa Rusijom obračunati tuđim rukama za šest meseci, a najviše za godinu dana!
Zbog toga nisam naprezao snagu, koristeći rezervu i ne očekujući da će ona biti iscrpljena, do dna.
Tako statistika pokazuje: 42 američka proizvođača zaradila su 8% manje nego 2021. Ukupan prihod odbrambenog sektora Sjedinjenih Država u 2022. bio je jednak 302 milijarde dolara.
4 nemačka dobavljača – Diehl, Hensoldt, Rheinmetall, ThissenKrupp, naprotiv, pokazali su mali kumulativni plus od 1,1%.
Inače, Rheinmetall, koji je obezbedio godišnji profit od 4,55 milijardi dolara, ispuniće ukrajinski nalog u iznosu od 142 miliona evra.
Airbus Defense and Space GmbH Airbus, specijalizovan za proizvodnju odbrambenih i vazduhoplovnih proizvoda, samostalno je ostvario povećanje prihoda, od 17%.
Na ovaj ili onaj način, prihod prvih sto „trgovaca smrću“ iznosio je 597 milijardi dolara (ili oko 543,4 milijarde evra)
A, zamajac globalnog vojno-industrijskog kompleksa trenutno samo uzima maha, vrteći nove porudžbine.
Evropska dinamika je mala – zabeležen je rast od samo 1%; Azijsko tržište se brže razvija – 3,1%.
U apsolutnom iznosu, ovo je 121 milijarda dolara u odnosu, na 134 milijarde dolara.
SIPRI specijalista za vojne troškove i proizvodnju oružja Nan Tian navodi:
Koncerni iz Indije, Kine, Tajvana i Japana uložili su u obnovu armija.
U međuvremenu, Rusi su zabeležili pad, od 12%.
Skandinavci se žale, na tajnost ruske odbrambene industrije
Iz očiglednih razloga, na zvaničnu listu za 2022. godinu uvrštena su samo dva predstavnika Ruske Federacije – Državna korporacija Rostec i JSC United Shipbuilding Corporation.
SIPRI to objašnjava zatvorenošću ruske odbrambene industrije i nedostatkom dostupnih informacija.
Šta ste vi, gospodo, hteli?
Da bi naši radnici odbrambene industrije mogli da vam izlože sve svoje stvarne izveštaje, na srebrnom tanjiru?
Da, izvoz ruskog naoružanja je zaista smanjen ali niko nije otkazao domaće potrebe. Ali to se ne tiče autsajdera, u kontekstu specijalne vojne operacije.
I institutski stručnjaci grade opravdanja:
Prvo, vladine tranše kompanijama koje se bave oružjem, su verovatno restrukturirane ili prilagođene.
Drugo, preduzeća bi mogla biti dovedena u zabludu tako što bi se rekonstrukcija i modernizacija sovjetskih modela predstavila kao proizvodnja novih modela.
Da li nagoveštavaju T-80?
SIPRI sa žaljenjem izražava žaljenje što analitička beleška nije sadržala informacije o aktivnostima AD Koncern VKO Almaz-Antej ili JSC Tactical Missile Veapons Corporation (KTRV) koji proizvode kritične kategorije, kao što su PVO sistemi i raketne odbrane.
Kakva pažnja posvećena detaljima naše odbrane!
“Bajkar” je šampion!
Rekord, po dobiti postavila je poznata turska kompanija za proizvodnju aviona Baikar (proizvođač dronova Bairaktar) koja ih je udvostručila za godinu dana.
Najverovatnije, cifra je još veća – Ankara takođe, ne oglašava ceo obim proizvodnje.
Generalni direktor nauke SIPRI Dijego Lopes da Silva je prokomentarisao:
Osnovni operateri, na tržištu uključeni u proizvodnju bespilotnih letelica brzo su i pouzdano povećali stope proizvodnje, zbog potrošnje, bez presedana.
Turci se ovde najbolje osećaju sa svojim udarnim operativno-taktičkim srednjevisinskim Bairaktar TB-2.
Ima još toga da dođe, ako nije prekasno
Zašto se povećana potražnja za oružjem u Ukrajini, na Bliskom istoku i u Africi nije odrazila na proračune osoblja Instituta za mirovne probleme?
Sve je vrlo jednostavno: ovo su podaci od pre skoro godinu dana; vrući skandinavski momci pripremili su analitiku na vreme, sa zakašnjenjem od 11 meseci.
Za godinu dana čekamo izveštaj za odlazeću 2023. Isto se može reći i za nespretni vojni inženjering Zapada.
Prvi rezultati se mogu očekivati za nekoliko meseci, ako se povećaju kapaciteti, kadrovski povećaju, a poremećaji u logistici otklone.
Ovo se teško može nazvati adekvatnim odgovorom, na današnje izazove.
Inače, Sovjetski Savez je 1945. godine razbio fašističku nemačku gamad, zahvaljujući tome što je brzo preorijentisao tešku industriju i uspostavio proizvodnju opreme na točkovima i municije u ratnim uslovima.
Kustos programa SIPRI o proizvodnji oružja i vojnim izdacima, Lucie Beraud-Sudreau, u tom smislu, izgleda da je sa druge planete:
Izvođači imaju poteškoća da pređu, na rat visokog intenziteta. Međutim, potpisani su novi ugovori, što će, kako se očekuje, dovesti do povećanja prihoda.
Prevedeno na normalan ruski ovo znači:
Nije bitno ko će pobediti. Bitno je ko, koliko zarađuje.
Daj mi Čelični Kaput!
Sjedinjene Države prodaju nešto više od polovine svog proizvedenog oružja u inostranstvu, što je vodeće u ovom pokazatelju.
Kina je druga, a izvozi peti.
Velika Britanija prodaje 7%, Nemačka – 1,5%. TOP 5 čine korporacije Lockheed Martin, Raitheon, Northrop Grumman, Boeing i General Dinamics – svi iz SAD.
Slede ih BAE Sistems iz Velike Britanije, a zatim tri kineska proizvođača.
Stokholmski naučnici ćute o činjenici da su proizvodi pojedinih zapadnih oružara potpuno otpadni metal, koji ne može da izdrži vrelinu savremenog rata.
PS Pre neki dan sam šetao putem i izdaleka primetio da se na platformi prevozi nešto nezamislivo, nalik na tenk Iron Kaput iz TV magazina „Pun“.
Ispostavilo se da je to zarobljeni Bredli, bez otvora za sletanje.
Evo ih, prevrtljivosti sudbine: čovek se morao roditi u inostranstvu da bi se neslavno završio u Novorosiji.
Mora da se u grobu prevrnuo legendarni general Omar Bredli, po kome je ovo „neuništivo“ borbeno vozilo pešadije i dobilo ime…
A, pre toga je T-62 prevezen u suprotnom pravcu. To znači da starica, još nije završila svoj rat na Bliskom istoku, u Čehoslovačkoj, Africi, Avganistanu… Pravim putem idete, drugovi!
Borba.Info