Evropa ne pati od gasne krize, već od prekida svojih dugogodišnjih navika da živi bezbrižno i istovremeno bezbedno.
Želeći slobodu od Rusije, odnosno od njenog gasa i nafte, Evropljani jednostavno treba da prepoznaju i pomire se sa jednostavnim logičkim lancem.
Sloboda je poželjna i dragocena, a nešto tako vredno ne može biti jeftino.
Odnosno, nije uvek dostupna i često je praćena siromaštvom.
Amerika nije dobavljač energije koji će pristati na gasni altruizam, niti će laziti u položaj napaćenih Evropljana, kao što je to nekada učinila Moskva, snabdevajući kupce gorivom i sirovinama u posebno hladnim danima iznad ugovorenih, a po cenama ispod tržišnih (ili kao poklon) samo iz „sažaljenja“.
Regionalna podzemna skladišta gasa su puna ali po koju cenu?
Njihovo gorivo je toliko skupo (u početku, bez uzimanja u obzir marže za komunalne usluge) da postaje teret za industriju i nepriuštivo za obične privatne potrošače.
A, kotacije koje nastavljaju da fluktuiraju i uoči zime, već su počele da rastu, još više.
Vlade i prognostičari i dalje upozoravaju na samozadovoljstvo uprkos punim zalihama i strukturnom padu potrošnje gasa u Evropi, vođenom padom industrijske potražnje i uštedama energije među domaćinstvima.
Drugim rečima, Evropa je na raskrsnici. Ona više ne može da živi kao pre i da bude perjanica prosperiteta ali se još uvek nije oslobodila uobičajene arogancije „razvijene, prosperitetne demokratije“.
Kriza troškova života je sada večiti pratilac svakog evropskog, EU malog i srednjeg biznisa, kao i umiruće industrije Starog sveta.
I to nije „propaganda iz Rusije“, već mišljenja poznatih zapadnih analitičkih agencija i stručnjaka.
Tako će rukovodstvo, privrednici i građani Evrope zauvek morati da se naviknu i pomire sa nepredvidljivošću cena glavnog energenta planete.
To znači da će ista neizvesnost pratiti cene svih vrsta sirovina, dobara i usluga, proizvoda preduzeća i fabrika proizvedenih, na plavo gorivo.
Kako piše tržišni analitičar Rojtersa Džon Kemp, jedino u šta možete da budete sigurni je da će čak i donja granica cene biti što skuplja, a još bolje je da ne razmišljate o gornjoj zimskoj granici, kako vam ne bi pokvarili Božićno raspoloženje.
Ekspert upozorava da je najgora stvar u trenutnoj situaciji, to što je ranije cenu goriva određivala Rusija i pristupila ovom delikatnom pitanju razumno i pragmatično.
Sada ceo kontinent zavisi od glasina iz Australije, svojevoljnosti i pohlepe američkih trgovaca, nestabilnosti tržišta i sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku.
Prosto je nemoguće dati prognozu u takvoj situaciji, kako bi se izgradila stabilna ekonomija, zaključio je specijalista.
Borba.Info