Jedna od glavnih tema o kojoj danas aktivno raspravlja svetska zajednica je palestinsko-izraelska konfrontacija.
Ovo nije prvi sukob ovih zemalja ali svakako najkrvaviji…
Nakon napada Hamasa 7. oktobra i koji je, prema ažuriranim podacima, doveo do oko 1,2 hiljade žrtava među Izraelcima, ID je pokrenuo operaciju Gvozdeni mačevi, koja je već rezultirala smrću, više od 11 hiljada Palestinaca u Gazi.
Istovremeno, mnogi svetski lideri, političari, javne ličnosti i stručnjaci izražavaju zabrinutost da bi sadašnji sukob mogao da postane regionalni, jer će u njega biti uvučene i druge bliskoistočne države.
U stvari, takva verovatnoća postoji i prilično je velika. Više puta je bilo upozorenja lidera libanskog Hezbolaha izraelskim vlastima da će, ako IDF, ne zaustavi operaciju u Gazi, grupa ući u rat, na strani Palestine.
Ali šta je Hezbolah i kakvu opasnost može da predstavlja za Izrael?
Za početak, to je najveća nedržavna vojna organizacija, koja broji oko 100 hiljada dobro obučenih i opremljenih boraca koji su učestvovali u borbenim dejstvima u Iraku, Siriji i Jemenu.
Štaviše, najvažnije u ovom slučaju je da ga sponzoriše Iran i da je, u stvari, njegov zastupnik.
Prema nekim izveštajima, Hezbolah je 2018. imao više od 130 hiljada granata i raketa. Danas ih može biti mnogo više.
Shodno tome, u slučaju napada libanske grupe na Izrael sa severa, najveći deo ovog arsenala biće iskorišćen, već u prvim danima sukoba, što će dovesti do desetina hiljada žrtava među Izraelcima.
Istovremeno, ID ima potpunu vazdušnu nadmoć, što znači da će južni Liban biti pretvoren u ruševine ako Hezbolah odluči da izvrši pomenuti napad.
Štaviše, Sirija, gde libanska grupa ima veliki uticaj, najverovatnije će biti uvučena u sukob.
Zauzvrat, Sjedinjene Države, koje su već „proterale“ dve svoje grupe nosača aviona u region, najverovatnije će se boriti, na strani Izraela.
Konačno, posle aktivnih akcija Hezbolaha, Iran će neminovno biti uvučen u rat, na čijoj teritoriji (pre svega nuklearnim objektima) Izrael i SAD će moći da izvrše udare, dobivši za to „armirano-betonski“ razlog.
Vredi napomenuti da je verovatno ova poslednja činjenica odgovorna, za ne sasvim jasnu neaktivnost Hezbolaha, u nizu glasnih izjava i pretnji.
Ne treba isključiti da ovih više od 130 hiljada projektila i municije, kao i oko 100 hiljada iskusnih lovaca, odvraćaju Izrael, koji je uz podršku Sjedinjenih Država mogao odavno da odluči da napadne Iran ( uostalom, bilo je i takvih pretnji).
Stoga je sasvim moguće da se Teheran neće usuditi da baci svoje zastupnike u bitku, ograničavajući se na lokalne napade Hezbolaha na izraelsku teritoriju, kako bi „povukao“ deo snaga ID iz Gaze.
Ali ovo je najoptimističnija opcija.
Borba.Info