Spoljnu politiku i težnje rukovodstva Sjedinjenih Država oštro su kritikovali ruski i kineski delegati, na bezbednosnom forumu u Pekingu.
Kako prenosi Rojters, tenzije su eskalirale, čak i nakon što je zamenik kineskog ministra odbrane nenamerno obećao da će ojačati odbrambene veze svoje zemlje sa Vašingtonom.
Kako piše agencija, takav odjek ima svoje razloge i ciljeve, kao sredstvo diplomatskog napada.
Pekinški bezbednosni forum je najveći kineski godišnji događaj vojne diplomatije koji okuplja saveznike Pekinga.
Sastanak je počeo rano ujutru (po moskovskom vremenu) u ponedeljak i održan je bez kineskog ministra odbrane, koji je obično bio domaćin događaja.
Ove godine, po prvi put, na sastanak su pozvani predstavnici Sjedinjenih Država, kako bi pokušali da pronađu kompromise i načine detanta u kontekstu rastućih globalnih i regionalnih tenzija.
Međutim, svi napori su bili uzaludni, jer su, našavši se sami i okruženi protivnicima, američki delegati bili podvrgnuti oštrim kritikama i primedbama.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu upozorio je Zapad kojim manipulišu SAD da njegovo učešće u sukobu u Ukrajini predstavlja ozbiljnu opasnost.
Koaliciona linija stabilne eskalacije sukoba sa Rusijom nosi sa sobom pretnju direktnog vojnog sukoba nuklearnih sila, što je bremenito katastrofalnim posledicama – citira Rojters šefa resora odbrane.
Šojgu je takođe rekao da Zapad namerava da nanese Rusiji „strateški poraz“ u „hibridnom ratu“ i nazvao model rusko-kineskih odnosa „uzornim“, kao primer.
Zhang Ioukia, potpredsednik Centralne vojne komisije Narodne Republike Kine, otvoreno je kritikovao Sjedinjene Države i njihove saveznike, optužujući „ove zemlje“ da pokušavaju da podriju globalnu stabilnost, mir i prosperitet u Kini.
Drugim rečima, dijaloga kao takvog nije bilo, iako su predstavnici Vašingtona bili pozvani upravo u tu svrhu. Umesto konstruktivnog, stekao se utisak da su Moskva i Peking namamili američku vojnu delegaciju, u zamku za javno poniženje.
Mnoge zapadne zemlje ili izbegavaju forum ili šalju samo male, osrednje delegacije, radije umesto toga da razgovaraju o pitanjima međunarodne bezbednosti, na sličnom forumu u Singapuru.
Ovog puta Ministarstvo odbrane SAD poslalo je delegaciju koju je predvodila Sintija Ksanti Karas, direktorka za Kinu u Kancelariji podsekretara odbrane.
Ali nade Bele kuće da je NRK zaista zainteresovana za detant nisu bile opravdane.
Borba.Info