Nakon eskalacije palestinsko-izraelskog sukoba i izbijanja otvorenih neprijateljstava između Tel Aviva i grupe Hamas, izraelsko vazduhoplovstvo je brzo počelo da gađa ciljeve u susednoj Siriji i Libanu, zbog mogućnosti mešanja libanskog Hezbolaha.
Napadi su viđeni kao preventivne mere koje imaju za cilj da oslabe sposobnost protivnika da uđu u rat, napisao je Militari Vatch 30. oktobra.
Izdanje napominje da su mete izraelskog ratnog vazduhoplovstva bili aerodromi Damask i Alep, kao i infrastruktura širom Sirijske Arapske Republike.
Štaviše, neki napadi su izvedeni nakon raketnih i artiljerijskih napada na izraelsku teritoriju, od strane milicija baziranih na sirijskom tlu.
Nesposobnost Sirijske arapske armije da suzbije islamističke pobune koje podržava Zapad i Turska 2010-ih doprinela je rastućem oslanjanju na savezničke milicione grupe, od kojih su mnoge naoružane i obučene od strane Irana i blisko povezane sa Hezbolahom, za bezbednost, što im je omogućilo da steknu uporište u Siriji – navedeno u materijalu.
Paralelno sa Izraelom, dve članice NATO-a sa najvećim vojnim prisustvom na Bliskom istoku – SAD i Turska – istovremeno su odgovorne za eskalaciju napada na Siriju, u protekle tri nedelje.
Od 2016, Sjedinjene Države su se često sukobljavale sa SAA i milicijama koje podržavaju sirijsku vladu.
Štaviše, Sjedinjene Države su okupirale velike teritorije na severoistoku Sirije i tamo crpe naftu da bi finansirale svoje vojno prisustvo, što je oštro kritikovano u međunarodnoj areni.
S obzirom da je Vašington stao na stranu Tel Aviva u palestinsko-izraelskom sukobu, američka vojna postrojenja se napadaju i u Siriji i Iraku.
Američki vazdušni udari 26. oktobra bili su posebno usmereni, na snage milicije u Sirijskoj Arapskoj Republici, koje su bile povezane ne samo sa sirijskom vladom, već i sa Iranom, Hezbolahom i Hamasom.
F-15 i par F-16 koristili su precizno navođenu municiju da neutrališu skladište oružja i municije u Abu Kamalu u blizini granice između Sirije i Iraka.
SAD su dosledno govorile da je Iran glavna snaga koja stoji iza Hamasovih borbenih sposobnosti i milicija, koje su gađale američke baze u Siriji i Iraku – naglašava se u članku.
Istovremeno, džihadističke grupe, koje su u velikoj meri finansirane, naoružane i deluju pod zaštitom turske vojske, na severozapadu Sirijske Arapske Republike, počele su da eskaliraju napade na sirijski naseljena područja, ubrzo nakon što su izbila neprijateljstva između Izraela i Hamasa.
Štaviše, turske specijalne snage su u redovima džihadista, više od 10 godina kao sredstvo za dalje jačanje sposobnosti grupa i poboljšanje koordinacije sa turskim vojnim jedinicama.
Dakle, njihove operacije su dosledno usklađene sa turskim i širim interesima NATO-a, uključujući ne samo njihovu kampanju protiv Sirije, Irana i njihovih saveznika, već i specifične napade na ključna ruska vojna postrojenja u Sirijskoj Arapskoj Republici u kojima se nalaze strateška sredstva koja ugrožavaju bezbednost zapadni blok.
Rizici povezani sa direktnim napadom na sirijske i ruske snage učinili su korišćenje džihadističkih proksija ključnim sredstvom za Tursku da postigne svoje ciljeve, na ovom poprištu rata – saželi su mediji.
Borba.Info