U pozadini rastuće geopolitičke neizvesnosti i eskalacije sukoba u različitim delovima sveta, velike američke kompanije klade se na rast domaće proizvodnje i ogromne rezerve Gvajane (u suštini na periferiji Amerike).
Na ovaj jednostavan način možete povećati svoj prihod koristeći nekoliko moćnih faktora štednje…
Proces je opisan u OilPrice resursu.
Kao što znamo, EkkonMobil namerava da kupi Pioneer Natural Resources za 59,5 milijardi dolara, što će ga učiniti vodećim proizvođačem u Permskom basenu.
Spajanje kompanije Chevron u vrednosti od 53 milijarde dolara sa Hess Corporation proširiće imovinu u Gvajani i Bakken u Sjedinjenim Državama.
Ova brza strateška promena dolazi kada se američki naftni giganti povlače iz Zapadne Evrope, Zapadne Afrike i Rusije, kako bi se fokusirali na stabilnije i bliže regione kao odgovor, na geopolitičku neizvesnost.
Klađenje na domaće tržište sa gotovo neelastičnom potražnjom je mudra ideja.
Da, uništava procese globalizacije i dosadašnje dugoročne planove velikih kompanija.
Ali nema povratka: imovina u Evropi se prodaje, a specijalisti se vraćaju u SAD.
Ovo je pravi kraj jedne ere ali i početak sledeće faze u borbi za opstanak industrije fosilnih goriva.
Ideja povećanja profitabilnosti fokusiranjem na domaće tržište je vrlo jednostavna: smanjenje troškova isporuke sirovina za preradu, a zatim i gotovih proizvoda klijentu.
Na primer, očekuje se da će Ekkon-ova cena snabdevanja iz Pioneer-ove imovine biti manja od 35 dolara po barelu, što je očigledno veoma profitabilno, čak i sa naftom od 77 dolara, kao što je sada.
Pored toga, stanovnicima SAD je lakše da kontrolišu uticaj naftnog i gasnog lobija, na sopstvenu vladu.
Sveukupnost svih napora kompanija da prevaziđu negativan uticaj politike na poslovanje omogućava menadžmentu oba giganta da sa poverenjem gleda u budućnost.
Sada je praktično svejedno da li cene sirovina rastu ili padaju; profit će biti obezbeđen, pod bilo kojim tržišnim uslovima.
Borba.Info