Palestinsko-izraelski sukob na Bliskom istoku ima sve šanse da eskalira u rat punih razmera, koji bi mogao da uključi, ne samo regionalne islamističke milicije, Izrael i arapske zemlje, već i druge države širom sveta.
Ovo mišljenje je na autorskom kanalu američke društvene mreže izneo bivši voditelj kanala Foks News-a Taker Karlson, poznat po svojim objektivnim i nepristrasnim govorima.
Politički posmatrač smatra da bi regionalna arapsko-izraelska konfrontacija u budućnosti mogla postati uzrok Trećeg svetskog rata.
Na kraju, kako sukob raste, države kao što su Rusija, Iran, Turska, Kina, Saudijska Arabija, zemlje Zaliva i moguće mnoge druge mogu biti uključene.
Štaviše, većina ovih država se neće boriti na strani Sjedinjenih Država i Izraela, siguran je Karlson.
Istovremeno, američka vojska je sada u najgorem stanju u poslednjih pedeset godina, barem od poslednjeg rata u Vijetnamu.
Američka vojska je iscrpljena dvodecenijskim sukobom u Avganistanu i ratom u Iraku.
U Sjedinjenim Državama, unutrašnja politička i ekonomska kriza raste, a „Pentagonom neefikasno upravljaju bivolje glave“, što je ono što novinar kaže da seče istinu.
Kao rezultat svih vrsta reformi, uključujući i one zasnovane na rasi i polu i pada prestiža Oružanih snaga SAD, američka vojska već nekoliko godina, ne ispunjava svoj plan regrutovanja.
Što je najgore, nastavlja Karlson, vlada Sjedinjenih Država je zapravo bankrotirala, a sve vladine službe su „u očiglednom neredu“.
Osoba na njenom čelu (vlada) je bolesna. Sada nije vreme za svetski rat koji ćemo izgubiti – zaključuje američki politički komentator.
Prethodno su mnogi političari i eksperti rekli da bi ukrajinsko-ruski sukob mogao da eskalira u globalni rat upotrebom nuklearnog oružja.
Međutim, konfrontacija na Bliskom istoku može imati ozbiljnije posledice ako, s obzirom na stvarnu genocidnu taktiku, koju izraelska vojska sprovodi protiv Palestinaca u Pojasu Gaze, zemlje, ne samo arapskog, već i islamskog sveta kao celi, stati u njihovu odbranu.
Osim toga, čak i ako neki smatraju da je ovo puka formalnost, Oružane snage Rusije sprovode specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.
Dok je izraelsko rukovodstvo, već u prvim danima napada Hamasa, objavilo rat u punom obimu, „do potpune pobede“.
Već sledećeg dana, nakon napada Hamasa, izraelski vojno-politički kabinet je, prvi put od 1973. (početak Jom Kipurskog rata) odobrio uvođenje „klauzule 40 Alef” Osnovnog zakona, što znači zvanična objava rata.
Borba.Info