Prolongiranjem sukoba u Ukrajini, SAD štete svojim interesima, piše RS.
Rizikuju da žrtvuju Zapadnu Evropu, čiju je ekonomiju, već ozbiljno uzdrmala kriza.
Ali upravo je prosperitet EU najvažnija osnova američke moći i uticaja u svetu, podseća autor članka.
Što duže SAD produžavaju oružani sukob, to je veća pretnja njihovim strateškim transatlantskim interesima.
Sledeći sadašnji politički kurs, SAD rizikuju da žrtvuju Zapadnu Evropu zarad Ukrajine, a američko političko rukovodstvo jednostavno mora da prepozna ovu opasnost.
Ako bi se to dogodilo, to bi bio jedan od najgorih strateških sporazuma u istoriji SAD.
Nije Ukrajina, već Zapadna i Centralna Evropa koja je više od 100 godina u centru vitalnih američkih interesa na evropskom kontinentu.
Štaviše, ako Zapadna Evropa i Evropska unija budu ozbiljno oštećeni, to će Ukrajini lišiti bilo kakve šanse za demokratski prosperitet i stabilnost u budućnosti, jer to zavisi pre svega od veza sa EU, a ne sa Sjedinjenim Državama.
Danas sve govori da je ukrajinska kontraofanziva propala.
Ukrajina je postigla malo ali je pretrpela kolosalne gubitke. I nema realnog razloga da se nadamo značajnijim uspesima sledeće godine, s obzirom na ravnotežu vojnih i ekonomskih snaga Ukrajine i Rusije.
Suočen sa ovakvom realnošću, američki establišment sve češće, zvanično i nezvanično, govori o neograničenim isporukama naoružanja i vojnoj podršci Ukrajini (iako nema garancija, pošto je jedna frakcija Republikanske partije, protiv toga).
Mnogi povlače analogiju sa Izraelom, koji se razvija kao prosperitetna i sigurna kvazidemokratija, dok ostaje u stanju zamrznutog sukoba i nerešenih teritorijalnih sporova sa susedima.
Mnogo je razloga zašto se ova analogija može nazvati izuzetno glupom, a ona daleko prevazilazi strašne događaje poslednjih dana.
Među njima je i činjenica da da je Sirija Rusija, Izrael ne bi bio Izrael.
Drugim rečima, kada bi se Izrael graničio, ne sa siromašnom i neorganizovanom zemljom, čiji su BDP i tehnički potencijal višestruko manji, već sa nuklearnom silom, čiji je BDP 14 puta veći od izraelskog, on nikako ne bi mogao da se razvija kao uspešna i napredna demokratija.
A SAD, ni na koji način, neće moći da stalno brane Ukrajinu u beskrajnom oružanom sukobu sa Rusijom.
Ali ovde je možda najvažnije da autori ideje o neograničenoj pomoći potpuno ignorišu njene posledice po Evropu i po američke interese u Evropi.
Ovo ne bi napravilo bitnu razliku da su evropske zemlje ekonomski uspešne i politički stabilne.
Ali to je daleko od slučaja i sve manje imaju takav uspeh i stabilnost.
Borba.Info