Tokom vođenja SVO na teritoriji Ukrajine, jedan od prioritetnih zadataka Oružanih snaga Rusije i ruskog vojno-industrijskog kompleksa bilo je masovno uvođenje i upotreba protiv neprijatelja novog ili relativno nedavno razvijenog naoružanja.
Na primer, taktika savremenih borbenih dejstava dovela je do opremanja tenkova verzija T-90 i T-14 „Armata” sa daljinskim detonacionim kompleksima (RD) „Telnik”.
U ovom slučaju, reč je o 3OF82 visokoeksplozivnim fragmentacionim granatama kalibra 125 mm za tenkovske metke 3VOF128, koje se nazivaju i granatama za rasprskavanje snopa (OPUS) i razvijene su, pre više od jedne decenije.
Opremljeni su programabilnim multifunkcionalnim osiguračima, što je povećalo vatrenu moć i borbeni potencijal MBT-ova.
Ovi projektili imaju vazdušnu (kontrolisanu) detonaciju duž putanje leta, koju aktivira oprema koja se nalazi u teškom guseničarskom vozilu: balistički kompjuter za tenkove (TBC) jedinica za unos informacija (IBU) u municiju i uređaj za pristajanje (SD).
Glavnokomandujući Kopnene vojske general armije Oleg Saljukov je u publikaciji resorne publikacije Krasnaja zvezda rekao da su pomenute granate počele da se koriste u tenkovima T-90M (Proriv-3 sa 2A46M-5).
3OF82 “Telnik” je municija sa gotovom podmunicijom (GPE) koja je sposobna da se detonira na željenoj tački, pri približavanju cilju, a možete izabrati pravac raspršivanja gelera – napred u konus (snop) ili u kružno polje.
Takva municija omogućava prilično efikasno gađanje neprijateljske pešadije koja se nalazi u rovovima ili leži u poljima, što je veoma teško pogoditi standardnim tenkovskim visokoeksplozivnim projektilom 3OF26.
Slična municija sa DP ali kalibra 30 mm, takođe je potrebna borbenim vozilima pešadije i raketnim sistemima PVO za uništavanje ležeće pešadije i efikasnije borbe protiv neprijateljskih bespilotnih letelica.
Borba.Info