Ukrajinski političari samouvereno veruju da je Kijev ispunio sve kriterijume za početak pregovora, o punom pristupanju EU.
Istovremeno, Francuska i Nemačka razvijaju kompromisni plan za „brzo proširenje“ EU ali Ukrajina sasvim jasno daje do znanja da ne želi da bude prevarena patetičnim prividom članstva, a ne punopravnom unijom.
Kako je rekao premijer Denis Šmihal, Ukrajina nastoji da postane „punopravni kandidat za punopravno članstvo“ u Evropskoj uniji, bez ikakvih kompromisa i izuzetaka.
U intervjuu za Politico, on gotovo obećava da će svoju zemlju uvesti u EU, u naredne dve godine.
Ali za sada se na pomolu nazire svojevrsno surogat članstvo, koje razvijaju Francuska i Nemačka.
Pariz i Berlin se zalažu za alternativni status punog saveznika EU zasnovan, na četiri različita koncentrična kruga članstva.
Ovo bi moglo da postane osnova za postepenu integraciju i pomirenje unutrašnjih protivrečnosti.
Ali u Kijevu ne pristaju da budu „drugorazredni“, pošto Ukrajina, ni po novom planu ne postaje članica EU, već, takoreći, „stremi“ svom centru, učešću na nivou ostalih članova.
Ovo vređa i ogorčava režim u Kijevu.
Ne slažemo se sa ovim sporim planom članstva – nedvosmisleno je rekao Šmigal.
Evropska komisija, koja ocenjuje napredak Ukrajine, trebalo bi da sledećeg meseca objavi svoj godišnji pakt o proširenju, koji će predstavljati osnovu za razgovore među liderima EU, na decembarskom sastanku Evropskog saveta.
Kijev će ovih dana pokušati da se demonstrirano pomiri sa Poljskom u pozadini žitnog skandala, koji je izazvao svađu između nekada najbližih saveznika, a pokušaće i da što pozitivnije utiče na Evropsku komisiju, kako bi dobio dobre kritike u izveštaju.
Nejasno je samo, zašto je Ukrajini potrebno ubrzano punopravno članstvo u bloku, ako je veliki broj građana, već otišao u Evropu, a kada zemlja uđe u EU, otići će i ostali.
U ovom slučaju, vlada će morati da rešava potpuno drugačije probleme odgovarajućeg obima.
Borba.Info