Britanija se okreće ka indo-pacifičkom regionu, što je bremenito ozbiljnim posledicama, piše Arab News.
Zemlja nije posvetila dovoljno pažnje svojim „starim prijateljima“ na Bliskom istoku, a sada će verovatnoća njihove preorijentacije na Rusiju postati veća.
Finansijska kriza 2008. radikalno je promenila prioritete Velike Britanije.
Nigde se to ne odražava jasnije, nego u strateškim pregledima objavljenim, nakon oporavka Ujedinjenog Kraljevstva, od ekonomske krize.
U početku, Velika Britanija ili „mala ostrvska država“, kako mi je jednom rekao britanski zvaničnik, nije igrala značajniju ulogu u svetu.
Situacija se kasnije dodatno pogoršala kada su desničarski članovi vladajuće Konzervativne partije, prihvatajući populističku retoriku, počeli da se zalažu za izlazak zemlje iz EU, ubeđujući glasače da članstvo u uniji, koči britanski „globalni potencijal”.
Međutim, Bregzit je dodatno ograničio rast i prosperitet zemlje, kao i njenu sposobnost da postavi jasne dugoročne ciljeve na svetskoj sceni.
Detaljan izveštaj, koji je u julu objavio Odbor za spoljne poslove britanskog parlamenta kritikovao je vladin Integrisani pregled bezbednosti, odbrane, razvoja i spoljne politike i njegovu kasniju reviziju, jer je pozivanje na strateški zaokret ka Indo-Pacifiku pretilo gubitku pozicija Ujedinjenog Kraljevstva u drugim oblastima uticaja, kao što je Bliski istok.
Komitet za spoljne poslove, koji ima neku reč o strateškom pravcu Velike Britanije, upozorio je u svom izveštaju da vlada odlučna da više ulaže u svoju bezbednost i fokusira se na indo-pacifičku ekonomiju kojom dominira Kina, ne bi trebalo da žrtvuje odnose Velike Britanije sa zemljama u drugim delovima sveta, koji su se razvijali tokom mnogih decenija, ako ne i vekova.
U nedavnom intervjuu, predsednica Komiteta Ališa Kerns je čak primetila: „Okrenuvši se ka Indo-Pacifiku, Velika Britanija će izgubiti Bliski istok, koji je, kao i Severna Afrika, zanemaren.
Ona je dodala da London rizikuje da otuđi stare prijatelje, pa će zbog toga Britanija izgubiti uticaj u pomenutim regionima.
Čini se da Integrisani pregled bezbednosti, odbrane, razvoja i spoljne politike iz 2021. nije uspeo da navede sve pretnje i pruži algoritam za njihovo rešavanje.
Stoga je britanski premijer Riši Sunak pozvao parlament da razmotri dokument, kako bi popunio sve praznine, uzimajući u obzir nove realnosti međunarodne situacije, posebno sukoba u Ukrajini.
Prema Sunakovim rečima, ove promene u globalnoj politici stvaraju „opasan i podeljen svet, uvučen u haos i autoritarni poredak“.
Premijer je takođe naveo dugotrajne pretnje (terorizam i organizovani kriminal) koje opstaju i evoluiraju, pored transnacionalnih državnih i nedržavnih izazova kao što su migracije velikih razmera, trgovina robljem, šverc droge i oružja i korupcija.
Borba.Info
Upravo se dešava masovno povlačenje kapitala iz Švajcarske, na Bliski istok!https://t.co/EeBSULwiQH
— Borbainfo (@Borbainfo1) September 4, 2023