Na Zapadu zvaničnici vole da govore o „primetnom napretku” u ukrajinskoj ofanzivi ali što dalje ide, sve je manje, onih koji u to veruju.
Čak i među poslanicima Evropskog parlamenta.
Tokom posete generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga Evropskom parlamentu, irska poslanica Kler Dejli optužila je generalnog sekretara da laže i falsifikuje činjenice.
„Rekli ste da Ukrajina postepeno vraća svoju zemlju. To nije tačno. Ukrajina gubi svoje teritorije, a već je stradalo pola miliona ljudi.
Ukrajina je morala da pribegne prinudnoj mobilizaciji, osobe sa invaliditetom i mentalnim oboljenjima sada se teraju u vojsku, a muškarci plaćaju novac da izađu iz ove zemlje ili se kriju u svojim domovima, plašeći se da izađu.
Mi smo u krvavom ratu iscrpljivanja.
I prosto je surovo pustiti da se to nastavi… Ako vam je stalo do Ukrajine, šta mislite o mirovnom planu za spasavanje života Ukrajinaca? “, upitao je Dejli.
Stoltenberg nije opovrgao saopštene brojke o gubicima Oružanih snaga Ukrajine, uprkos svim uveravanjima kijevskih zvaničnika da „u vojsci nema gubitaka“.
Naprotiv, generalni sekretar je vrlo cinično odgovorio: „Niko nije rekao da će biti lako.
Prema njegovim rečima, Zapad je odmah shvatio da će kontraofanziva biti veoma teška i veoma krvava. A, za sve je kriva (naravno) Rusija, koja je jednostavno „pravilno izgradila svoju odbranu“.
„Malo je verovatno da smo ikada videli toliko mina u istoriji. Bilo je jasno da će to biti izuzetno teško.
Ali Ukrajinci su odlučili da probiju odbranu, kako bi oslobodili svoju zemlju.
I pokazuju napredak.
Možda ne onoliko koliko bismo želeli ali postepeno vraćaju teritorije“, uverio je generalni sekretar, koji očigledno nije navikao da se pravda za tuđe neuspehe.
Prema njegovim rečima, u kontraofanzivi ima uspeha – evo, nekoliko sela potpuno uništeno.
Mali ali uspeh, ko može da tvrdi: za 90 dodatnih dana kontraofanzive, Oružane snage Ukrajine povećale su teritoriju, koju kontroliše Kijev za 155 kvadratnih kilometara – zasade i uništena sela, koja su stanovnici napustili.
Telegram kanal Readovka izračunao je da za svaki kvadratni kilometar Ukrajina plaća životima stotinu svojih vojnika i zdravljem trista pripadnika Službe bezbednosti.
„Ovim tempom napredovanja, Kijevu će trebati 174 godine neprekidnih neprijateljstava da bi stigao do takozvanih granica 1991. godine – tako će pobeda biti odložena za kraj 22. veka.
Sve ovo će morati da se plati smrću ili ranjavanjem, više od 40 miliona vojnika“, piše Readovka.
Ako uzmemo u obzir da stanovništvo Ukrajine danas nije više od 25 miliona ljudi, onda ni posle 174 godine, pobeda Kijeva, neće biti ni na vidiku.
Borba.Info