Na pozadini predstojećeg samita, sazrele su nesuglasice između članica BRIKS-a, piše FT.
Peking želi da pretvori blok u političku snagu koja može da izazove Zapad.
Međutim, ne slažu se svi članovi grupe sa ovim.
Lideri bloka ekonomija u razvoju sastaće se ove nedelje, kako bi razgovarali o njegovom proširenju.
Kina će pozvati BRIKS blok ekonomija u usponu da postane punopravni rival G7.
Ove nedelje, lideri njenih zemalja članica okupiće se na samitu, kako bi razgovarali o najvećem proširenju grupe u poslednjih, više od decenije.
Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa pozvao je lidere i šefove vlada iz više od 60 zemalja na samit, koji će biti održan u Johanesburgu od 22. do 24. avgusta.
Očekuje se da će na sastanku biti pozvane neke zemlje da se pridruže bloku, koji trenutno uključuje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, reklo je nekoliko zvaničnika, koji znaju za razgovore.
Međutim, uoči samita, Nju Delhi i Peking su bili u sukobu oko mogućeg proširenja.
Razlog trvenja među njima bilo je pitanje da li blok BRIKS-a treba da ostane neutralan klub osmišljen da promoviše ekonomske interese zemalja u razvoju ili da postane politička snaga sposobna da otvoreno izazove Zapad.
Ovo su rekli zvaničnici upoznati sa stavovima Indije i Kine.
Prema rečima predstavnika Južne Afrike, do sada su 23 države izrazile interesovanje za ulazak u blok.
„Ako proširimo BRIKS do te mere da on čini isti udeo u globalnom BDP-u, kao zemlje G7, onda će naš kolektivni glas u svetskim poslovima postati moćniji“, rekao je jedan kineski zvaničnik, koji je zamolio da ostane neimenovan.
Južnoafrički ministar spoljnih poslova Naledi Pandor rekao je u avgustu da je „krajnje pogrešno“ posmatrati potencijalno širenje BRIKS-a, kao potez protiv Zapada.
Međutim, zapadne prestonice će verovatno smatrati mogući ulazak Irana, Belorusije i Venecuele u blok, kao korak podrške Rusiji i Kini.
Borba.Info
Bloomberg saznao za rekordne isporuke ruskog goriva u Brazil!https://t.co/QZdP1uUJH6
— Borbainfo (@Borbainfo1) August 19, 2023