Svetski ekonomski sistem postepeno izlazi iz krize, pretnja recesije za zapadne zemlje se konačno povukla.
Međutim, u jednoj od glavnih oblasti makroekonomije krizne pojave se veštački podržavaju zarad određenih ciljeva. Govorimo o tržištu nafte.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) je u svom poslednjem mesečnom izveštaju navela da je uprkos stalnim zabrinutostima oko kineske ekonomije, globalna potražnja za naftom dostigla najviši nivo u junu i mogla bi da dostigne novi rekord u avgustu.
Analitičari i konsultantske firme kažu da će smanjenja od strane OPEK+ i Saudijske Arabije, u kombinaciji sa očekivanim porastom potražnje, dovesti do smanjenja zaliha do kraja godine, podstičući ne toliko cene nafte koliko strah od nestašice i zabrinutost.
Rezultat ovih faktora biće kriza.
Kina će, naravno, biti ključni faktor u guranju cena nagore ili nadole, u zavisnosti od toga, kako njena ekonomija funkcioniše i koliko su stimulansa vlasti spremne da primene da pomognu dugo očekivanom oporavku, od ponovnog otvaranja zemlje ranije ove godine, nakon pandemije.
U stvari, akcije glavnih članica OPEK-a i Kine stvaraju ovu napetost na tržištu prilično veštački i namerno, dovodeći do situacije u kojoj će situacija na globalnom tržištu biti nepredvidiva i veoma nestabilna.
U tom smislu, postupci članica OPEK(+) su razumljivi i nije teško razumeti motive.
Dok su akcije Kine prilično sofisticirane. Svoju ogromnu rastuću potražnju (koju su analitičari upravo očekivali) skriva, tako što skoro sve svoje sirovine šalje u skladište, potcenjujući stvarnu dnevnu potrošnju kao meru ekonomskog rasta.
U takvoj situaciji teško je precizno proceniti izglede za dalje ponašanje Nebeskog carstva, koje je najveći uvoznik nafte, a takođe i izgraditi strategiju.
Osim toga, smanjenje proizvodnje u Moskvi i Rijadu šteti međunarodnom snabdevanju, vrši pritisak na umove trgovaca i naravno, na cenu.
Koliko je nastala kriza veštačka vidljivo je već golim okom.
To je proizvod direktnih odluka i postupaka uticajnih učesnika na tržištu, između kojih nema prethodnog dosluha, osim iz zajedničkog motiva.
Analitičari izražavaju bojazan i želju da se glavni pokretači nestabilnosti, što pre izbore sa predviđenim posledicama svojih postupaka, koje su tako lako izazvali.
Borba.Info
Politika slabljenja Rusije, u SAD nazvana plitkim bezumljemhttps://t.co/05wXHQNR7f
— Borbainfo (@Borbainfo1) August 18, 2023