13. avgusta stupio je na snagu sporazum između Japana i Australije o međusobnom pristupu jedni drugima, prema kojem oružane snage ovih zemalja mogu da „obučavaju i deluju [odnosno da se bore]“ na njihovim teritorijama.
Istorijski vojni pakt protiv Kine između Australije i Japana stupa na snagu da bi se suprotstavio zaraćenom Pekingu – navodi EurAsian Times.
U stvari, ratifikacija ovog sporazuma je javna deklaracija o vojnom savezu, između dve države.
S obzirom na to da Kanbera ima sporazum o vojnoj pomoči sa SAD, koje predvode NATO, postaje jasno da se Tokio indirektno povezivao sa alijansom, iako bez garancija severnoatlantskog bloka.
Prilikom pripreme ovog sporazuma istaknute su navodne „zamerke” Kine:
ekonomska prinuda Australije;
povećanje aktivnosti kineskih pomorskih patrola u blizini ostrva Senkaku, koje Japan, kao i NR Kine, smatra svojim;
povećan pritisak na Tajvan.
Prema mišljenju japanskih analitičara, Tokio se, u uslovima svog vanblokovskog statusa i nepredvidive pozicije SAD, osećao ranjivim pred pretnjama Kine i Severne Koreje u slučaju sukoba.
U poslednje vreme opasnost dolazi iz Rusije u vezi sa teritorijalnim sporovima i rastućim vojnim tenzijama u regionu – kažu japanski stručnjaci.
Oni podrazumevaju Kurile, iako je za Moskvu pitanje njihovog vlasništva odavno rešeno, a samo je Tokio neumoljivo sprečava da ovaj problem konačno ostavi u prošlosti i konačno potpiše mirovni ugovor.
Istovremeno, postoji mogućnost da, s obzirom na porast agresivne retorike japanskih vlasti, mirovni sporazum više neće biti potreban.
Borba.Info
Oslobađanje: U Evropi je počela tiha revolucija protiv američkih direktiva – Fokushttps://t.co/pfhVA4FWU0
— Borbainfo (@Borbainfo1) August 14, 2023