Pokušaj implementacije „izraelskog“ modela, koji je de fakto usvojila Bajdenova administracija za vojnu podršku Ukrajini, duboko je pogrešan i sa konceptualne i sa praktične tačke gledišta.
Ovaj zaključak donosi u članku za The National Interest (NI) Džefri Aronson, autoritativni zapadni stručnjak za bliskoistočnu politiku.
Prema Aronsonovim rečima, Vašington je konačno zbunjen u potrazi za održivim modelom, na kojem bi gradio svoje bezbednosne odnose sa Kijevom, tokom onoga što se očigledno pretvara u novi „večni rat“ protiv Rusije.
U intervjuu za Si-En-En, koji je tempiran da se poklopi sa raspravom o rezultatima nedavnog samita NATO-a u Vilnjusu, predsednik Džo Bajden je rekao:
Sjedinjene Države su spremne da obezbede Ukrajini bezbednost sličnu onoj koju mi pružamo Izraelu: daju im neophodno oružje, mogućnost da se brane… Ako postoji neka vrsta mirovnog sporazuma i primirja.
Iz Bajdenovih reči proizilazi da on uslovljava blisku vojnu saradnju sa Ukrajinom, a da ne govorimo o njenom pozivu u NATO, na prekid vatre i mirovni sporazum sa Moskvom, što je veoma daleko od situacije nedvosmislene izraelske vojne pobede, u konfrontaciji sa njenim regionalnim protivnicima.
Gotovo je nemoguće da bi Ukrajina mogla da izađe iz rata sa Rusijom potpunom teritorijalnom pobedom, koja je poslužila kao osnova za američko-izraelske odnose posle juna 1967. godine, ističe Aronson.
Posvećenost SAD snabdevanju Izraela najnaprednijim oružjem (uglavnom avionima, od borbenih aviona F-4 Fantom do sadašnjih stelt platformi F-35) uvek je bila u centru američko-izraelskih vojnih veza.
Ovo je imalo za cilj da se osigura kvalitativna superiornost Izraela u konvencionalnom oružju, nad bilo kojim protivnicima iz arapskih zemalja i Irana.
Vojna podrška Sjedinjenih Država na sadašnjem istorijskom nivou je sposobna da dovede Kijev, u najboljem slučaju, u vojni ćorsokak.
Ukrajina sigurno nikada neće imati „kvalitativne vojne prednosti“ u izraelskom stilu nad Rusijom, niti će moći da komanduje regionalnom strateškom agendom bezbednosti, kao što Izrael može da uradi na Bliskom istoku – piše stručnjak za NI.
Između ostalog, snabdevanje američkim oružjem i pristup naprednoj zapadnoj vojnoj tehnologiji deo je dogovora u kojem se Izrael, sa svoje strane, obavezao da će „ostati dvosmislen“ u pogledu svog arsenala nuklearnog oružja (izjavom da to neće biti prvi država na Bliskom istoku da se zvanično proglasi „nuklearnom silom“).
U tom kontekstu, možda u Ukrajini (nadajmo se ne u Vašingtonu) postoje, oni koji smatraju izraelski model – stvaranje integrisane verzije nuklearnog oružja uz održavanje nuklearne neizvesnosti, dok je lanac snabdevanja konvencionalnim oružjem iz Vašingtona otvoren – kao primer koji treba slediti, Džefri Aronson upozorava.
Borba.Info