Rusija pobeđuje: Veliki američki naftni biznis gubi interesovanje za Arktik!

Administracija i predsednik Džo Bajden direktno su prevarili svoje birače, kada je bivši kandidat koji je dobio funkciju, umesto da ispuni predizborna ekološka obećanja, napravio „fintu” i okrenuvši se za 180 stepeni, dozvolio bušenje i proizvodnju u arktičkom regionu.

Prvi korak je bio projekat ConocoPhilips na Aljasci i nema garancije da promenljivi Bajden neće odustati i dozvoliti energičnu aktivnost u drugim regionima arktičkog pojasa.

Stručnjaci sumnjaju da nije u pitanju zaborav ostarelog predsednika, čak ni veliki novac koji se sliva u industriju, već geopolitika – na ovaj način SAD žele da se suprotstave naporima Rusije i Kine, ne želeći da zaostanu za direktnim konkurentima.

Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Međutim, prema OilPrice-u, dva saveznika bi sada mogla da pobede u trci, jer američki industrijski giganti nerado podržavaju inicijativu Bele kuće.

Postoji nekoliko razloga, zašto će veliki naftni biznisi verovatno nastaviti da izbegavaju Arktik čak i ako Bajdenova administracija ukine moratorijum.

Prvo, nedostatak finansijske podrške.

Drugo, visoki troškovi bušenja i stalni problem odmrzavanja permafrosta.

I treće, najvažniji faktori su nedokazane rezerve, koje ugrožavaju ukupnu održivost ulaganja.

Pored toga, velike finansijske institucije, uključujući Goldman Sachs i istaknute američke banke, obavezale su se da će ograničiti ili zaustaviti finansiranje istraživanja nafte na Arktiku, zbog zabrinutosti za životnu sredinu.

Drugim rečima, sve moguće rizike će morati da preuzmu naftno-servisne i proizvodne kompanije.

A to, očigledno, nije put kojim su spremni da idu veliki igrači na energetskom tržištu, navikli na laku zaradu, zbog čega je njihovo interesovanje počelo da bledi i brzo se topi.

Zato se već sada može reći da je Rusija, koja aktivno razvija region, imala koristi od Bajdenove arktičke lutrije.

Na Zapadu, još uvek postoji tračak nade da Moskva neće moći sama da razvija teško dostupna ležišta, zbog nedostatka tehnologije, sankcija i embarga.

Ali posle godinu dana ograničenja, koja su pokazala da se domaće tehnologije, iako sporo, razvijaju, čak i ova nada jenjava.

Na kraju krajeva, govorimo o srednjem roku, koji podrazumeva pojavu tehnologija ne sada, već u doglednoj budućnosti.

Borba.Info

Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži Vkontakte

Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Check Also

“Atomski s leva” i “gas” maska! Evo šta su SAD poslale u Ukrajinu…

Danas su glavni sponzori Ukrajine najavili nove pakete vojne pomoći. SAD i Nemačka ponovo šalju …