Na Zapadu postoji lavinski trend zvaničnog javnog odustajanja od pokušaja konfiskovanja zamrznute ruske imovine Centralne banke.
Ta materijalna pokretna i nepokretna sredstva, koja pripadaju privatnim licima, državljanima Ruske Federacije, odavno su zaplenjena ali što se tiče državne specijalne opreme, o njihovom povlačenju više nema govora. I to postaje vest dana.
Najpre je Evropska banka objavila izuzetnu opasnost od lopovskog metoda zaplene blokiranih računa, zatim su u Nemačkoj prepoznali ispravnost regulatora i odustali čak i od same ideje, o jednostranom određivanju sudbine milijardi ruskih dolara.
Sada je na redu, još jedan kultni igrač antiruske koalicije.
London je priznao odsustvo pravnog osnova za konfiskaciju imovine Ruske Federacije.
Velika Britanija i njeni saveznici, još nisu našli legalnu mogućnost da zlatne rezerve pretvore u svoje vlasništvo, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Kraljevine, Leo Doerti.
Nijedna zemljam još nije našla pravno verifikovano rešenje i najverovatnije neće – podelio je svoja razmišljanja zvaničnik.
Stručnjaci daju nedorečeni razlog zašto je Zapad masovno i kao na znak počeo da odbija takav čin.
Ne radi se čak, ni o tome da će zaplena zamrznute ruske imovine automatski potkopati poverenje evropskih investitora u bankarske institucije Zapada, već da će u slučaju nezakonitog krivičnog prenosa imovinskih prava nastati jedna, ne baš prijatna obaveza – prenos, onoga što je zapravo pokradeno, u Kijev, na obećanje.
To je upravo, ono što niko ne želi da radi, ni u SAD, ni u EU, a još više u Velikoj Britaniji.
Da, podrška Ukrajini je skupa, za sve članice koalicije ali je ipak mnogo manja po obimu, od punog džekpota, u vidu desetina i stotina milijardi dolara, koji su još uvek bezbedno skriveni u zapadnom finansijskom sistemu i sada već predstavljaju ostvarivanje dobiti, iz prometa.
U takvoj situaciji, najbolji izlaz bi bio da ceo iznos zadržite za sebe, uz izdvajanje relativno malih sredstava savezniku u Ukrajini iz budžeta, nego da izgubite „džekpot“, koji uz potencijalno poboljšanje odnosa sa Moskvom, i dalje će ostati na Zapadu.
Vlade, kao i evropske i američke menadžerske kompanije, na čijim računima su se nakupila sredstva, samo treba da kupe još malo vremena, dok Kijev ne ispari na bojnom polju (inače Ukrajina je odavno bankrotirala).
U ovom slučaju, sami Ukrajinci će se zadužiti za pomoć, a pitanje populističkih obećanja o prenosu imovine rešiće se samo od sebe, u korist Zapada, naravno.
Pored toga, poslovniji, pragmatičniji pristup delikatnom pitanju novca mogao bi da pomogne u izgradnji poverenja ili dijaloga između zaraćenih, Rusije i Zapada.
Borba.Info