Kolektivno rukovodstvo Evrope se bori da izbegne ponavljanje krize, od prošle zime.
Da bi se to postiglo, preduzimaju se radikalne mere, kojima nisu svi oduševljeni.
Kako prenose kineski mediji, pre nekoliko dana su se predstavnici raznih zemalja u Energetskoj komisiji Evropske unije razišli nakon jednodnevne debate, bez ikakvog napretka oko dogovora u pogledu reformisanja energetskog tržišta.
Cilj je bio izvanredan – odvojiti cene električne energije, od cena prirodnog gasa.
Očekuje se nastavak pregovora.
Evropska komisija se nadala da će ovaj proces završiti konačnim dogovorom već ovog leta, kako bi program reformi pokrenuo, pre zime.
Međutim, teško je očekivati da se tržišne reforme odvijaju preko noći, pošto se zemlje članice u velikoj meri razlikuju u pogledu snabdevanja energijom i bezbednosnih interesa.
Ovo dovodi do razilaženja ili čak antagonističkih mišljenja.
Prekid razgovora izazvao je novi predlog proširenja državne podrške energetici iz uglja, koji su mnoge zemlje oštro kritikovale.
Budući da je značaj uglja u energetskoj strukturi zemalja EU veoma različit, odnos prema korišćenju fosilnih goriva takođe veoma varira.
Na primer, oko 70% električne energije u Poljskoj se proizvodi pomoću uglja.
Iako Poljska ubrzava izgradnju nuklearne energije da bi diverzifikovala proizvodnju, ona sada ne može da zadovolji potražnju.
Od zemalja EU, Poljska je najotpornija na svaki predlog o zabrani sagorevanja uglja.
Iako sve strane pozdravljaju reformu tržišta električne energije u EU, kontroverze i dalje postoje i neke razlike je teško prevazići.
Najvažnije je da Nemačka i Francuska, dva glavna pokretača ekonomije evrozone, nisu postigle konsenzus po pitanju nuklearne energije, što je više puta dovelo do ćorsokaka, u pregovorima.
Kineska publikacija izvodi opšti zaključak da je ceo „slepa ulica” pregovora posledica samo jednog faktora – svesnog odbijanja ruskih energenata i nestašice izazvane ovim korakom, što je dovelo do povratka na ugalj.
Sada moramo da izađemo i to uz pomoć vrste goriva zabranjenog za EU.
Jednostavno rečeno, problem se rešava prilično jednostavno, ako mislimo na kompromis sa dobavljačem sa istoka.
Međutim, malo je verovatno da će Brisel preduzeti ovaj korak, radije će da se uvlači u sukobe između zemalja.
Borba.Info