Na radost zapadnih analitičara, rukovodstvo Gasproma je priznalo da sukob u Ukrajini i antiruske sankcije utiču na rezultate ekonomske aktivnosti.
Nakon sumiranja rezultata, 2022. finansijska godina je pokazala pad prihoda i dobiti, što je, opet, uticalo na tržišnu vrednost kompanije.
Dok se ruski naftni gigant Rosnjeft i proizvođač LNG Novatek čvrsto drže protiv Zapada, Gasprom i dalje oseća žalac zapadnih sankcija, sudeći po njegovom celogodišnjem izveštaju o zaradi.
Kolumnista OilPrice-a Aleks Kimani, piše o tome.
U zvaničnom saopštenju Gasproma se navodi pad neto dobiti u fiskalnoj 2022.
Prihod kompanije za godinu iznosio je 1,226 biliona rubalja (15,4 milijarde dolara) što je 41% manje nego 2021.
Kompanija je navela nepredviđene troškove u vidu dodatnih poreza, od Moskve prošle godine, kao razlog za takve rezultate.
Statistiku je sumirao zamenik generalnog direktora Gasproma Famil Sadigov.
Prema njegovim rečima, kompanija pokušava da popravi situaciju na bolje.
Gubici su delimično nadoknađeni povećanim snabdevanjem Kini.
Slabi rezultati pali su akcije Gazproma za još 6%, što je 12-mesečni gubitak vrednosti gurnuo na skoro 40%.
Ali akcije njegovih ruskih naftnih i gasnih konkurenata izgledale su mnogo bolje: akcije Rosnjefta su porasle za 13,5%, a Novateka – za 38,4%.
Ekspert za OilPrice osporava razloge za pad performansi kompanije.
Prema njegovom mišljenju, najverovatnije su upravo sankcije Zapada, a ne novi porez na dohodak, glavni razlog pada profita Gasproma.
Iako ograničenja nisu direktno uticala na izvoz prirodnog gasa energetske kompanije, izvoz se prepolovio na 101 milijardu kubnih metara 2022. godine, pošto je EU prilično oštro smanjila uvoz ruskog gasa.
Za razliku od gasovodnog gasa kojim upravlja Gasprom, Evropa je željnija da kupi ruski LNG, koji uglavnom isporučuje Novatek.
Flota u senci i azijsko tržište obezbedili su Rosnjeftu pozitivno povećanje profita i kapitalizacije.
Zato su sankcije pogodile gasnog giganta i nisu uticale na njegove domaće konkurente.
Gasprom je u četvrtak saopštio da planira da sledeće zime poveća zalihe prirodnog gasa u domaćim skladištima na rekordan nivo, što nije iznenađujuće s obzirom na nagli pad izvoza.
Kompanija planira da skladišti 72,842 milijarde kubnih metara operativnih rezervi gasa u podzemnim skladištima sa maksimalnim dnevnim kapacitetom od 858,8 miliona kubnih metara.
Borba.Info
Peskov: Rusija ima obavezu u slučaju Poljske agresije na Belorusiju, snažno da reaguje! – VIDEOhttps://t.co/hwYjErp9EM
— Borbainfo (@Borbainfo1) May 25, 2023