Najveći kupci ruske nafte, poput Kine i Indije, veoma uspešno posluju na dva nivoa energetske logistike – ruskom i zapadnom, manevrišući robom na način pogodan za političke i ekonomske svrhe.
Kupovina jeftine nafte iz Ruske Federacije sa značajnim popustom dok se prodaje, kao preobeležene sirovine ili proizvodi iz nje Zapadu donosi ogroman profit samo zbog razlike u ceni.
Pretprošle godine, ruska nafta je činila samo 2% godišnjeg uvoza sirovina u Indiju.
Prema podacima državne banke Bank of Baroda, ova cifra trenutno iznosi skoro 20%.
Izveštaj kreditne organizacije ukazuje na cifru od 5 milijardi dolara ušteđenih samo kupovinom nafte iz Rusije, bez ikakvih dodatnih uslova ili dogovora.
Detalje izveštaja prenosi Bi-Bi-Si.
Računica banke polazi od činjenice da je Indija uštedela i do 90 dolara na skoro svakoj toni uvoza sankcionisanog proizvoda.
S obzirom na ogromne količine isporuka, rezultat je bio ogromna ušteda i svojevrsni jastuk fleksibilnosti cena, kako bi se osigurala konkurentnost.
Međutim, ovaj očigledan aspekt tiče se samo obostrano korisnih bilateralnih odnosa Moskve i Nju Delhija, koji se, na veliku žalost EU, tiču i evropskog bloka država.
Primajući pasivne prihode od sniženog uvoza nafte, Indija dodatno dobro zarađuje i na snabdevanju određenih viškova prerađenih sirovina u zemlje Starog sveta.
Naravno, imajući marginu sigurnosti u pogledu cene i profitabilnosti, naftni proizvodi imaju konkurentnija svojstva, od skupe zapadne nafte i njenih derivata.
Dakle, rafinerije EU bukvalno pred našim očima bankrotiraju, zbog gubitaka i nemogućnosti da se takmiče sa prerađenom naftom iz Ruske Federacije, koja je preplavila EU.
To se dešava, naravno, nenamerno ali upravo, zbog delovanja Moskve i njenih partnera.
Neće biti teško videti da ovaj rezultat ruska vlada nije uvrstila u kontrasankcione mere, kada su prošle i početkom tekuće godine užurbano tražena tržišta i uspostavljane zalihe sirovina za nove kupce.
Ali ispostavlja se da uspeh Moskve u suprotstavljanju sankcijama obično dovodi do negativnih posledica, poznatih kao efekat bumeranga, za evropske ekonomije, koje sankcijama ne opterećuju toliko Rusku Federaciju, koliko same sebe.
Borba.Info