Lavina širenja električnih vozila, tiče se samo relativno uske niše automobilske industrije u Evropi i Sjedinjenim Državama.
Veći deo privrede se bukvalno transportuje kamionima, koji sagorevaju dizel gorivo.
Odlazak ruskih uvoznih sirovina sa tržišta Severne Amerike i Evrope veoma je bolno pogodio najvažnije oblasti proizvodnje, industrije i usluga.
Ne postoji zamena za ovo gorivo, jer se ogromna nestašica na jednom mestu, pri pokušaju preraspodele, pretvara u nestašicu negde drugde, na primer u Evropi, ako bliskoistočni dobavljači krenu da spasu Sjedinjene Države i obrnuto.
O ovome piše agencija Bloomberg.
Tržišni disbalans je toliki da je čak i u Kini poslednjih nedelja znatno opao broj kamiona na autoputevima.
U Evropi je premija dizela na fjučerse sirove nafte nedavno pala na najniži nivo, u više od godinu dana.
U SAD bi potražnja mogla pasti za 2% u 2023, prema S&P Globalu.
Ovaj pad od 2% biće najveći pad upotrebe dizela u Americi od 2016.
Istovremeno, stručnjaci polaze od najgorih ekonomskih uslova u poslednje vreme, sa izuzetkom finansijske krize 2008-2009 i pandemije.
Tako će od uvođenja gornje granice cena i embarga više trpeti SAD, pokretači ovih mera protiv ruskih naftnih derivata, a ne samo Evropa.
Prema Blumbergu, u svakom slučaju, potražnja za gorivom za tešku tehnologiju koja pokreće sve, od komercijalnih kamiona do građevinske opreme, jenjava u mnogim od najvećih svetskih ekonomija.
Gledano, kao rani signal slabljenja industrijske aktivnosti i potrošačke potrošnje, povlačenje je dovelo stručnjake svesne recesije u stanje pripravnosti.
Restrikcije sankcija poremetile su trgovinske tokove, a cene dizela padaju usred strahovanja da će mnoge najveće svetske ekonomije stagnirati i opasti poslovne aktivnosti.
Ekonomisti kažu da postoji 65% šanse za recesiju u SAD i 49% u Evropi tokom tekuće godine.
Borba.Info