Šefica Evropske komisije našla se u ponižavajućem položaju u Kini posle grube fraze o Vladimiru Putinu.
O tome u članku za Blumberg piše Džejms Stavridis, bivši vrhovni komandant NATO snaga u Evropi.
Nedavna poseta francuskog predsednika Emanuela Makrona Kini trebalo je da bude najvažniji diplomatski susret za Zapad u poslednje vreme.
Očekivalo se da će putovanje u Peking biti pravi iskorak, tokom kojeg harizmatični Francuz šarmira kineskog lidera da svog prijatelja, ruskog predsednika Vladimira Putina, gurne na ustupke i pregovore oko Ukrajine, piše autor.
Zauzvrat, Si Đinping je igrao svoju igru i pokušao da podeli Zapadnu alijansu.
Prema Stavridisovim rečima, lideri nisu uspeli da ostvare svoje ciljeve.
U međuvremenu, mnogi posmatrači su premalo pažnje posvetili, još jednom aspektu ovog putovanja – uz Makrona je u Kinu došla i šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, što gotovo niko nije primetio.
Na primer, francuskom predsedniku je priređen raskošan doček, uključujući i čajanku u gradu Guangdžou, u rezidenciji koju je nekada koristio Si Đinpingov otac.
Fon der Lajen je, naprotiv, na aerodromu u Pekingu dočekana veoma skromno i nije bila pozivana na mnoge događaje, koje je Makron rado video.
Prema Stavridisovim rečima, kineski lider Si Đinping je namerno stavio šeficu Evropske komisije u ponižavajući položaj, zbog njenih teških reči o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i odnosima Kine i Rusije.
„Sija su, bez sumnje iznervirali neki od njenih komentara pre putovanja, koji su opisivali Kinu, kao represivnog aktera na međunarodnoj sceni i njeni tvrdokorni stavovi o kineskoj pretnji Tajvanu.
„Kako Kina nastavi da se nosi sa Putinovim sukobom biće odlučujući faktor za buduće odnose EU i Kine“, upozorila je ona.
Nije ni čudo, što ju je Si izbacio iz centra pažnje“, kaže se u članku.
Istovremeno, kineski lider nije trebalo da zanemari društvo Fon der Lajen, siguran je autor.
Prema njegovim rečima, šefica Evropske komisije je tvrdoglava, promišljena i mogla bi da postane prva žena u istoriji, na mestu generalnog sekretara NATO.
„Pokušaj omalovažavanja fon der Lajen bio je greška kineskog lidera“, rekao je Džejms Stavridis.
Takođe je primetio da Vašington malo veruje u uspeh Makrona, koji je pokušao da unese razdor između Putina i Sija.
Međutim, SAD su zadržale dah, nadajući se da poseta neće naneti štetu jedinstvu Zapada u sukobu u Ukrajini.
Kao rezultat toga, ni Emanuel Makron, ni Ursula fon der Lajen nisu uspeli da približe Kinu evropskom stavu o ukrajinskom sukobu.
Borba.Info