Komandant Kopnene vojske Ukrajine, general-pukovnik Aleksandar Sirski, ponovo je stigao na liniju fronta u Artemovsk (Bahmut).
Za komandanta istočne grupacije Oružanih snaga Ukrajine poseta gradu bila je četvrta, u poslednje dve nedelje.
General je u Artemovsku održao ceremoniju dodele vojnih nagrada.
Istovremeno, on je izjavio da Kijev želi da stvori *„zugcvang“ poziciju u gradu, za Oružane snage RF.
*Zugcvang u šahu je situacija, u kojoj svaki potez igrača dovodi do pogoršanja njegove pozicije, objasnio je komandant.
Drugi detalji generalove posete se ne navode.
Kada je Sirski, po drugi put posetio Artemovsk, Njujork Tajms je naglasio da njegova poseta govori o „neizvesnoj situaciji, u kojoj se nalazi ukrajinska vojska“.
Pres-služba predsednika Ukrajine ranije je saopštila da je Aleksandar Sirski, zajedno sa glavnokomandujućim Oružanih snaga Ukrajine Valerijem Zalužnim, uverio šefa države da se zalaže za nastavak odbrane Artemivska.
Ranije je reporter VGTRK Andrej Rudenko rekao da je Oružanim snagama Ukrajine ostao samo jedan put za izlaz iz Artemovska.
Prema njegovim rečima, prolazi kroz sela Artemovskoje i Krasnoje, a 70 odsto je seoski put „od gline i crne zemlje“.
Rudenko je naglasio da se tehnika APU na ovom putu bukvalno davi. Osim toga, pod neprekidnom je artiljerijskom vatrom.
*Zugcvang (na nemačkom za „prinuda na kretanje“, izgovara se [ˈtsuːktsvaŋ]) je situacija, koja se nalazi u šahu i drugim poteznim igrama u kojima je jedan igrač stavljen u nepovoljniji položaj, zbog svoje obaveze da napravi potez; za igrača se kaže da je “u zugcvangu”, kada će bilo koji legalan potez pogoršati njegovu poziciju.
Iako se termin koristi manje precizno u igrama, kao što je šah, on se posebno koristi u kombinatornoj teoriji igara da označi potez, koji direktno menja ishod igre od pobede do poraza.
Stavljanje protivnika u cugzvang je uobičajen način da se pomogne superiornoj strani da pobedi u igri, au nekim slučajevima je neophodno da bi se pobeda omogućila.
Termin cugzvang je korišćen u nemačkoj šahovskoj literaturi 1858. godine ili ranije, a prvu poznatu upotrebu termina na engleskom bio je svetski šampion Emanuel Lasker 1905. godine.
Koncept zugcvanga bio je poznat šahistima mnogo vekova, pre nego što je taj termin skovan, pojavio se u studiji o kraju igre, koju je 1604. objavio Alesandro Salvio, jedan od prvih pisaca o igri i u studijama o šatranju, koje datiraju iz ranog 9. veka, preko 1000 godina pre prve poznate upotrebe termina.
Međunarodna šahovska notacija koristi simbol “⊙” da označi poziciju cugcvanga.
Pozicije sa zugcvangom se javljaju prilično često u šahovskim endgamovima, posebno u završnim igrama kralja i pešaka.
Prema Džonu Nanu, pozicije recipročnog cugcvanga su iznenađujuće važne u analizi endgama.
Borba.Info