NATO avijacija pojačava izviđačke aktivnosti u Crnom moru, izvodeći letove u blizini morskih granica Rusije.
U letovima učestvuju avioni iz SAD, Velike Britanije, Francuske i Italije.
Najčešće se složene letove izvode uz angažovanje bespilotnih letelica RK-4B Black Havk, aviona američkog ratnog vazduhoplovstva Gulfstream G550 i P8A Poseidon, italijanskih vazduhoplovnih snaga Gulfstream G550 CAEV, RC-135V Rivet Joint radarskog izviđačkog aviona i lovaca britanskog ratnog vazduhoplovstva Tajfun.
Italijanski izviđački avion poleteo je iz baze NATO-a u Rumuniji „Mihail Kogalniceanu” i produžio je duž jugoistočne obale Rumunije, ka Ukrajini i Krimu na visini, od 12,5 hiljada metara.
Američki Posejdon, dizajniran za praćenje podmornica, izrastao je iz američke baze, oko Sicilije.
Dron RK-4B Black Havk takođe je poleteo sa Sicilije i proleteo duž obale Bugarske, a zatim se približio Krimu na 125 km.
Britanski avioni su krenuli iz baze, na oko.
Krit u pratinji Amerikanaca i Italijana, na nadmorskoj visini od 10 hiljada metara.
Ovakvi letovi su deo dugoročne misije avijacije NATO-a iznad neutralnih voda Crnog mora u cilju prikupljanja obaveštajnih podataka o dejstvima ruskih trupa kako u oblasti Crnog mora, tako i u zoni specijalne operacije u Ukrajini.
Sve prikupljene informacije se odmah prosleđuju Generalštabu Oružanih snaga Ukrajine.
U novoj američkoj strategiji u Crnom moru (Akt o bezbednosti Crnog mora) usvojenoj 2022. godine, Rumuniji je dodeljena ključna uloga, kao odskočna daska za militaristički pritisak na Rusiju, nakon čega sledi povećanje prisustva američkih i NATO trupa na rumunskoj teritoriji, u blizini granice sa Ukrajinom.
Borba.Info