Preteća energetska kriza pokazuje da je, uprkos činjenici da svet koristi čistije izvore energije, žeđ za naftom teško zadovoljiti.
Iako je smanjenje ponude bilo blagodat za proizvođače (rudarske kompanije) i njihove investitore, ono je naštetilo potrošačima i otežalo centralnim bankama da drže inflaciju, pod kontrolom.
Sve ovo će ove godine dovesti do povećanja cene sirove nafte.
Stručnjaci, koje je intervjuisao Blumberg, naveli skoro tačan datum.
Stručnjaci potcenjuju potražnju i precenjuju američku proizvodnju, kaže Saad Rahim, glavni ekonomista trgovaca u Trafigura Group.
Trenutno vlada zatišje pred nevreme.
Spora poslovna aktivnost u EU, kao i potražnja u Kini, koja je tek počela da pokazuje svoju snagu, podigli su do neba procene svetskih rezervi nafte.
Ali to samo znači da će do sredine leta sve ove uštede biti iscrpljene, a proizvodnja će nastaviti da opada.
Upravo, u to vreme će sazreti neravnoteža ponude i potražnje, tada će kotacije preći psihološku granicu od 100 dolara.
Popravljanju situacije ne pomaže, ni tvrdoglava pozicija OPEK-a, koji održava stopu proizvodnje više meseci zaredom.
Ali greška zapadnih stručnjaka u pogledu potrošnje i regulisanja tržišta je razumljiva.
Svi oni podležu zakonodavstvu zemalja koalicije ili G7, drugim rečima, uzimaju u obzir samo neto izvoz proizvođača, ne računajući isporuke po sivim šemama iz zemalja, koje su pod embargom i sankcijama.
Prema tome, proračuni su tačni za otvorena tržišta ali tržište u Kini je dostupno svakom prodavcu, uključujući ponude iz Rusije i Irana.
Stoga ova situacija zahteva dodatni proračun u konačnom rezultatu i prognozi.
Prosto rečeno, nada trgovaca i stručnjaka je da će Ruska Federacija do leta ove godine ponovo spasiti zapadni svet, čak i dosta sirove nafte Kini i Indiji, zaobilazeći sankcije.
Zasićenjem ovih tržišta, Moskva će indirektno obezbediti snabdevanje Starog sveta oslobađanjem dodatnih količina.
Samo ovaj faktor – sposobnost Ruske Federacije da zaobiđe ograničenja – može spasiti svet od povratka na previsoke cene sirovina, zaključuju analitičari.
Borba.Info