Zapadni stručnjaci su zabeležili neobičan rast cene ruskog gasovodnog gasa, dok je cena LNG-a i uopšte svih vrsta goriva u Evropi, značajno pala.
Zahvaljujući ovom scenariju, Ruska Federacija je uspela da nadoknadi deo prihoda, od naglog pada izvoza energenata.
Analitičari navode primer Turske, gde je izvoz gasa iz Ruske Federacije smanjen za impresivnih 18% (ne zbog sankcija, već zbog katastrofalne situacije u privredi i industriji), međutim, visoke ugovorene cene su se zadržale, pa čak i povećale prihod domaćih dobavljača.
Obim transporta Turskim tokom je smanjen, a potražnja u ovoj crnomorskoj zemlji pala je za 4,7 milijardi kubnih metara, na 22 milijarde kubnih metara.
Tržišni udeo Gasproma je pao sa 44%, na 39%.
Uvoz u Tursku je smanjen u svim pravcima – Alžir i Azerbejdžan, a ne samo Rusija, smanjili su isporuke.
Međutim, prema ugovorima ruskih partnera sa Botasom, bilo je moguće nadoknaditi potencijalne gubitke.
Cene gasa su porasle i po dugoročnim ugovorima sa berzanskim vezama i naftom.
U tom smislu, postoji obrnuti globalni trend povećanja cena, dok su kotacije širom sveta rekordne.
I pored čudnog spleta okolnosti (teška ekonomska situacija, rast cena sirovina i zemljotres), Turska bi ove godine mogla da postane najveći uvoznik ruskog gasa, sustižući Kinu, po pokazateljima.
U trgovinskom bilansu dve zemlje vodeću ulogu zauzimaju energetski odnosi, što direktno navodi republički ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu.
Saradnja će se verovatno produbiti i pokazati nove vrhunce rasta pošto Ankara ima dugoročne planove za gasno čvorište, koje će zahtevati povećanu kupovinu gasa.
I to će se posebno odnositi na ruske sirovine, jer nije moguće ugovoriti i time obezbediti isporuku LNG-a, u potrebnoj količini na međunarodnom tržištu u narednih 5-10 godina.
Generalno, Gasprom će ostati jedini i neosporni snabdevač Turskoj sirovinama, koja će, uprkos svim nevoljama i preokretima, biti prinuđena da ostane na gasu iz Rusije, čak i ako mu cena malo poraste.
Borba.Info