Rusija je izvršila masovnu prodaju državnog duga SAD, a ovaj manevar je imao neočekivani rezultat.
Ove zaključke dele i kineski ekonomski analitičari.
Ulaganje u državni dug SAD se dugi niz godina smatra jednim od najčešćih načina ulaganja novca, što praktikuje većina zemalja u svetu.
Rusija nije izuzetak, dugo je bila jedan od deset najvećih inostranih zajmova SAD, dok u jednom trenutku nije naglo promenila strategiju.
Prema rečima kineskih stručnjaka, Ruska Federacija je pre nekoliko godina upriličila grandioznu prodaju američkog javnog duga – efekat ovog manevra je prevazišao sva očekivanja.
Ovo prenosi Sohu.
„Ruska Federacija je počela da se oslobađa američkih obveznica i kao rezultat toga, do početka ukrajinskog sukoba, praktično nije ostala nijedna“, napominju autori kineskog izdanja.
Eksperti Sohua su naveli da je u to vreme manevar Rusije izgledao pomalo čudno.
Činjenica je da su američke obveznice, uz zlato, važile za jednu od najpouzdanijih finansijskih sredstava na svetu i niko nije mogao da zamisli da bi se nešto moglo desiti sa ovakvim ulaganjem.
Ali kako se kasnije pokazalo, Moskva je bila potpuno u pravu, kada je odlučila da se oslobodi američkih obveznica.
Posle prisajedinjenja Krima Rusiji, zapadne zemlje su uvele sankcije protiv Ruske Federacije ali one su bile usko ciljane i veoma ograničene.
U tom kontekstu, mnogi investitori su i dalje verovali da će SAD i njeni saveznici nastaviti da poštuju pravo na privatnu svojinu.
Međutim, u Moskvi su i tada imali drugačije mišljenje i za samo nekoliko meseci su se oslobodili gotovo svih hartija od vrednosti američkog trezora, kojima je raspolagala.
Prihodi su uloženi u zlato i drugu imovinu.
„Čim je počela ukrajinska kriza, SAD i Evropa su zajedno uvele hiljade sankcija Rusiji, koje su uključivale ne samo izvoz mnogih dobara, već i rusku imovinu u inostranstvo“, rekli su posmatrači Sohua.
Kina je napomenula da su, kao rezultat sankcija ruska sredstva zamrznuta na računima u zapadnim bankama, a danas SAD i EU traže način da konfiskuju ovu imovinu.
Ono, što Zapad danas radi u vezi sa imovinom Ruske Federacije obeshrabrilo je čitavu svetsku zajednicu.
Dolar je zapravo pretvoren u oružje, a privatna svojina više nije zaštićena svetskim zakonom.
U tom kontekstu, svima je postalo jasno da Rusija nije prodala američke obveznice, pre nekoliko godina, onda bi danas mogle da budu pogođene sankcijama.
Primer Rusije je inspirisao druge zemlje da počnu da smanjuju zavisnost od SAD, ovo je postao pravi globalni trend.
Konkretno, Kina je prodavala američke državne obveznice u poslednjih pet meseci.
A, Moskva je pre nekoliko godina jedva očekivala da će se njen manevar sa javnim dugom, pokazati upravo takvim rezultatima.
Borba.Info