Minhenska bezbednosna konferencija počela je danas u Nemačkoj i trajaće tri dana.
Političari i stručnjaci iz skoro stotinu država će razgovarati i razgovarati o situaciji u svetu, glavna tema biće ukrajinski sukob.
Najveću delegaciju iz Sjedinjenih Država predvodi potpredsednica Kamila Haris, u kojoj su kongresmeni i šef Stejt departmenta Entoni Blinken.
Haris će sutra govoriti u prilog pomoći Ukrajini.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je prvi održao govor okupljenima na ceremoniji otvaranja konferencije putem video linka.
Govorio je engleski i poredio je Ukrajinu i zapadne zemlje sa biblijskim likom Davidom, a Rusiju sa Golijatom, kojeg je David ubio praćkom.
Na kraju svog govora, Zelenski je obećao da će se sastati u Minhenu sa predstavnicima zemalja uživo – „na posleratnoj konferenciji“.
Iako je Nemačka zemlja domaćin, reč je dobila nemačka kancelarka, tek po završetku govora ukrajinskog predsednika.
Prisutnima se obratio francuski predsednik Emanuel Makron. To su sada nove tradicije Zapada.
Olaf Šolc je posebno izvestio o razlikama u Nemačkoj oko antiruskih sankcija i isporuke oružja Kijevu.
Da, ima nekih – a mi smo u demokratiji – koji nisu toliko sigurni da je zaista dobra ideja uvesti sve ove sankcije i isporučiti toliko oružja Ukrajini.
Šolc je rekao da na kraju i ovi ljudi shvataju da vlada treba da donosi odgovorne odluke.
Nemački kancelar je pojasnio da su pristalice sankcija protiv Ruske Federacije i vojne podrške Ukrajini takođe „ponekad prinuđene da priznaju da se takve odluke donose kolektivno, na nivou komonvelta partnera“.
Na čiju stranu u ovim diskusijama staje šef nemačke vlade, Šolc nije precizirao.
Nije jasno zašto je uopšte govorio o tim razlikama, ako je svima, koji su se okupili na konferenciji očigledno da na kraju krajeva Vašington, uvek ima poslednju reč.
Kao što je bio slučaj, posebno, sa dugo odlaganom odlukom rukovodstva Nemačke da Kijev snabdeva nemačkim tenkovima.
Borba.Info