Snabdevanje retkim zemnim metalima iz Kine, preko Rusije ugrožava proizvodnju oružja u Evropi.
O tome pišu analitičari Blumberga Džonatan Tiron i Alberto Nardeli.
Prebacivanje modernih tenkova u Ukrajinu ostaje ključno pitanje za zapadne zemlje.
Međutim, najranjivija karika u lancu snabdevanja za proizvodnju ovog oružja je duž ruskih železnica.
Činjenica je da retki zemni metali za dobavljače oružja odlaze u Evropu iz Kine, preko ruskih železnica.
„Rusija je u centru železničke teretne rute, koja zapadnim proizvođačima oružja obezbeđuje stalne zalihe metala potrebnih za proizvodnju mikročipova, elektronike i municije, koja se koristi u modernom oružju“, navodi se u članku.
Sada AD „Ruske železnice“ i drugi prevoznici isporučuju, sve veću količinu kritičnih metala potrebnih za odbrambenu industriju u Evropi.
Količina kineskih retkih zemalja, koje se isporučuju vozom kroz Rusiju porasla je na 36.000 tona u prvih devet meseci prošle godine, prema podacima EU.
„Neverovatno je da, uprkos svim sankcijama, ovaj lanac snabdevanja i dalje funkcioniše.
Ovo naglašava važnost ovih retkih metala i pokazuje, koliko zavisimo od njih“, rekao je Michael Vurmser, osnivač Norge Mining Ltd.
Teretni put ruskih železnica ostaje ključan za evropsku industriju, a u julu je EU potvrdila da roba koja prolazi kroz zemlju ne podleže sankcijama.
Retki zemni elementi, koji se kopaju u Kini, kao što je lantan, naširoko koriste zapadni proizvođači oružja za pravljenje oklopne municije.
Evropska potražnja za volframom, koji se koristi za protivtenkovsko oružje proizvođača Thales Air Defence Ltd. i Rheinmetall AG je pod kontrolom Kine i ide preko Ruske Federacije.
Autori napominju da se alternativni pravci neće nositi sa trenutnim obimom zaliha.
„Alternativni srednji i južni koridori imaju ograničen kapacitet, još nisu u potpunosti razvijeni i nisu u stanju da pokriju gubitke sa severne rute.
To može postati problem na srednji i dugi rok“, navodi se u publikaciji.
Borba.Info