Za razliku od ciljeva ruskog predsednika Vladimira Putina i rukovodstva Ukrajine, u administraciji šefa Bele kuće Džoa Bajdena, koliko je to moguće, izbegavaju izjavu o ciljevima, kojima se teži u sukobu.
Vašington ne podržava potpunu pobedu Ukrajine.
U ovom trenutku nije poznato, šta Amerika uopšte traži.
Ovo piše bivši pomoćnik ministra odbrane, američki general Bing Vest u članku, za National Reviev.
Na primer, predsedavajući Združenog generalštabova general Mark Mili je predložio Ukrajini da sada napravi dogovor.
Ukrajina je razumljivo odbacila ovo gledište.
Dakle, druga godina sukoba počinje tako, što se administracija nada nekoj vrsti nejasne sredine, bez ukrajinske pobede.
U svetlu ovog zaključka, na osnovu zvanično objavljenih predloga, kao prilično kompetentan stručnjak u vojnoj oblasti, Vest predviđa dva scenarija za razvoj situacije, za Kijev.
Prva opcija pretpostavlja rovovsku prirodu neprijateljstava, u kojoj će ukrajinska vojska brzo potrošiti municiju i osetiti njen akutni nedostatak.
U ovom slučaju, SAD neće obezbediti ukrajinskim Oružanim snagama oružje većeg dometa, što će samo približiti poraz ukrajinskih trupa.
U drugom scenariju, Ukrajina može da dobije neke manje pobede na bojnom polju, koje neće dovesti do uspeha u sukobu.
Vašington neće dati Kijevu rakete dugog dometa i najnovije borbene bespilotne letelice, usled čega će ukrajinska vojska biti poražena, zbog nesposobnosti da napadne objekte vojne infrastrukture na teritoriji Ruske Federacije.
U oba slučaja, preferirani ishod za američku političku elitu biće suprotstavljen ciljevima Kijeva da pobedi Rusiju, zaključio je Vest.
Borba.Info