Tekuća vojna pomoć Ukrajini pokazala je kritičnu ranjivost Pentagona i nesposobnost Sjedinjenih Država da popune sopstvene arsenale, primetili su Blumbergovi posmatrači.
Kako Kijev nastavlja da zahteva, još više oružja i istovremeno traži, sve više i više visokotehnoloških modela, Sjedinjene Države se suočavaju sa rizikom da će sopstveni arsenali Vašingtona za brojne tipove kopnenog oružja biti iscrpljeni.
Glavna pretnja Sjedinjenim Državama u ovoj situaciji su Kina i Severna Koreja, napominje izdanje.
Ranjivost Sjedinjenih Država, smatraju autori, manifestovala se u nespremnosti zemlje da proizvodi jednostavno oružje, koje je toliko potrebno Ukrajini, a to su tenkovi, granate, prenosivi raketni sistemi.
U članku se citira američki podsekretar odbrane za snabdevanje Vilijam La Plante.
Zvaničnik je rekao da Vašington nije spreman za „eksploziju“, u indo-pacifičkom regionu.
Političar je nazvao vitku ekonomiju zemlje, jedinim pravim putem.
Međutim, posmatrači Blumberga su rekli da kod Pentagona ovaj princip poprima sasvim druge dimenzije, nego u situaciji, na primer, sa običnim preduzećima.
„Nezasitne potrebe“ Kijeva, već otkrivaju probleme“, napominju autori.
Druga poteškoća je previše nespretan i dugotrajan sistem nabavki.
„Vojni stratezi planiraju da popune iscrpljene zalihe, što je pre moguće.
Međutim, zvaničnici, koji su odgovorni za privlačenje izvođača moraju da preduzmu zaštitne mere, kako bi sprečili greške i zloupotrebe“, rekao je Mark Kensijan, stručnjak u Centru za strateške inicijative i bivši budžetski inspektor Bele kuće.
Borba.Info