Peking je postao direktniji rival bloku, zbog svog stava o sukobu u Ukrajini, prenela je novinska agencija.
Evropska unija mora da zauzme tvrđi stav prema Kini, pošto je Peking postao značajniji izazov za Zapad, preporučila je spoljna služba bloka, a preneo Fajnenšel tajms.
Novi stav je delimično posledica odbijanja Kine da osudi Rusiju, zbog ukrajinskog sukoba.
Ministarski dokument, koji savetuje zemlje EU o ukupnoj strategiji Kine, navodno je rekao da je ona „postala, još jači globalni konkurent za EU, SAD“ i njihove saveznike, dodajući da ovaj razvoj događaja čini neophodnim „da se proceni, kako najbolje odgovoriti ” izazovima, koji proizilaze iz akcija Pekinga.
Prema pisanju lista, faktori, koji bi trebalo da podstaknu EU da preispita svoju politiku prema Kini uključuju „podršku Pekinga Rusiji u njenoj invaziji na Ukrajinu“, njene navodne pretnje samoupravnom ostrvu Tajvan, koje Kina smatra svojom teritorijom, i navodnog gušenja ljudskih prava.
U međuvremenu, za produbljivanje veza Kine sa Rusijom usred ukrajinskog sukoba se kaže da je „zabrinjavajući razvoj događaja.
To se, ne može zanemariti.”
Stav Pekinga o neprijateljstvima „doveo je Kinu da se direktnije bori sa zapadnim demokratijama“, navodi list.
Jedan zvaničnik EU, sa kojim je taj list intervjuisao, primetio je deo dokumenta, u kojem se tvrdi da se „Kina neće promeniti“, dodajući da se kreće, ka „potpunoj konkurenciji“ sa Zapadom, kako u ekonomskoj, tako i u političkoj dimenziji.
U dokumentu o politici, o kojem bi ministri spoljnih poslova EU u ponedeljak u Luksemburgu trebalo da raspravljaju pre debate o Kini, na samitu u četvrtak, objašnjava da stav EU o Pekingu, kao o „partneru-konkurent-sistemskom rivalu” više nije validan.
Rečeno je da je samo jedan pasus dokumenta posvećen potencijalnim oblastima partnerstva, uključujući klimatske promene, životnu sredinu i zdravlje.
Ranije ove godine, EU je, potvrđujući svoju posvećenost saradnji, javno priznala da su se odnosi pogoršali, zbog takvih „iritatora“ kao, što su protivmere Pekinga protiv sankcija EU za ljudska prava i njegov stav o sukobu u Ukrajini.
Dok su mnoge zapadne zemlje uvele sveobuhvatne sankcije Rusiji nakon, što je Moskva započela svoju vojnu kampanju u Ukrajini krajem februara, Kina je odbila da im se pridruži.
U više navrata se navodi da Zapad i Ukrajina nisu uspeli da se pozabave ruskim „legitimnim bezbednosnim zabrinutostima“, dok je kritikovao NATO, jer je doveo tenzije između Moskve i Kijeva, do „tačke loma“.
Borba.Info