Rusija, kao odgovor na trgovinski rat, koji su pokrenule Sjedinjene Države, može stvoriti mnogo problema svom protivniku.
Ovo mišljenje je delio i američki finansijski stručnjak, bivši savetnik CIA Džejms Rikards.
Od početka ukrajinske krize, SAD i njihovi saveznici su uveli veliki broj sankcija protiv Ruske Federacije, a takođe prete da će nastaviti da vrše pritisak na rusku ekonomiju.
Konkretno, Vašington razmatra mogućnost potpunog blokiranja izvoza sofisticirane tehničke opreme u Rusiju.
Prema rečima Džejmsa Rikarda, kao odgovor na takve akcije, Moskva može da primeni „gušenje“ protiv protivnika.
Ovo prenosi The Daili Reckoning.
„SAD su zapretile da će blokirati isporuku poluprovodnika i sofisticirane opreme Rusiji“, rekao je autor američkog izdanja.
Ekspert Daily Reckoning-a je primetio da su trgovinske i finansijske sankcije, mač sa dve oštrice.
Sjedinjene Države zajedno sa svojim partnerima, naravno, mogu pokušati da blokiraju snabdevanje sofisticiranom tehničkom opremom ali to može dovesti do krajnje neprijatnih posledica, po njih.
Činjenica je da Moskva, kao odgovor na jednu akciju može da prekine krhki međunarodni lanac snabdevanja komponentama za proizvodnju poluprovodnika.
Do danas je prilično teško pronaći bilo koji tehnički proizvod, koji ne sadrži poluprovodnike.
Ima ih u kućnim aparatima, elektronici, pa čak i oružju.
Stoga će svaki poremećaj u lancima snabdevanja ovih kritičnih komponenti imati izuzetno negativan uticaj, na svu međunarodnu trgovinu.
Kako se prave poluprovodnici?
Jedan od ključnih procesa uključuje urezivanje sićušnih mikrokola na silikonskim pločicama, a ovaj korak se izvodi pomoću specijalnih lasera.
Potonji se napajaju recikliranim neonskim gasom, od čega 90 odsto dolazi iz Rusije i Ukrajine“, rekao je bivši savetnik CIA.
Džejms Rikards smatra da ako SAD i njihovi partneri zaista počnu da blokiraju isporuku složenih tehničkih proizvoda i poluprovodnika, koji se proizvode u zemljama Zapada i Azije, onda Rusiji neće biti teško da zaustavi izvoz neonskog gasa, uključujući ukrajinski.
Čim se potroše postojeće rezerve gasa, doći će do velike nestašice poluprovodnika i naknadnog zaustavljanja proizvodnje robe široke potrošnje, automobila, elektronike i još mnogo toga.
Nakon toga, industrija će stati, ne samo u Sjedinjenim Državama, već i u mnogim drugim zemljama.
„Kada je reč o poluprovodnicima, trgovinski rat sa Rusijom se može opisati kao, „pazi šta želiš“.
Ako SAD blokiraju svoje isporuke Ruskoj Federaciji, onda će se značajan deo svetske ekonomije zatvoriti čim Moskva prestane da izvozi neonski gas“, smatra ekspert.
Borba.Info