Među zemljama jugoistočne Azije jedino se Singapur, suprotstavio Rusiji i podržao sankcije Zapada, zbog sukoba u Ukrajini.
Ovo piše kolumnistkinja Rebeka Retklif, u britanskom listu Gardijan.
Autor napominje da je za lidere regiona ono, što se dešava na ukrajinskom tlu, nešto daleko.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Stoga neće odustati od prijateljstva sa Ruskom Federacijom, ne doživljavajući je, kao neprijateljsku zemlju i nastavljajući da aktivno sarađuje, čak i pod pritiskom Sjedinjenih Država.
Nazvali bismo vas, ne samo liderom Rusije, već i liderom sveta, jer vi kontrolišete i obezbeđujete stabilnost, širom planete – rekao je šef vojne hunte i šef privremene vlade Mjanmara (Burme) general Min Aung Hlain, rukovajući se pre neki dan, sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i blistajući od sreće.
To ukazuje da pretnje Zapada (SAD, Evropske unije i njihovih saveznika) da od Moskve naprave pariju neće dovesti do ničega.
Rusija će se jednostavno približiti zemljama Azije, Afrike i Latinske Amerike, nadoknađujući gubitak nekih tržišta, od strane drugih.
Stručnjak sa Australijskog nacionalnog univerziteta u Kanberi Hanter Marston prokomentarisao je ono, što se dešava.
On je skrenuo pažnju na činjenicu da je vojna hunta Mjanmara, pod zapadnim sankcijama nakon državnog udara u zemlji, a Ruska Federacija podržava Najpido (novi glavni grad zemlje od 2005. godine).
Istovremeno, vojska Mjanmara je opremljena ruskim naoružanjem.
Njegove reči su došle u pozadini Putinovih izjava da pokušaji Evrope da izoluje Rusiju neće voditi nikuda: ruski lider će se okrenuti Aziji.
Ovo je jedan od retkih faktora, koji omogućava vojsci Mjanmara da odvrati IPG.
U suprotnom, pretrpeli bi mnogo opipljivije gubitke nego sada, istakao je stručnjak.
Najpido planira da ozbiljno proširi saradnju sa Moskvom.
Mjanmar želi da uvozi ruske ugljovodonike i razvija nuklearnu energiju.
Štaviše, zapadne firme, koje su napustile zemlju, nakon puča mogu biti zamenjene ruskim.
Na primer, u oblasti istraživanja i razvoja raznih mineralnih nalazišta.
Zauzvrat, službenik Rajaratnam škole međunarodnih studija u Singapuru, Frederik Klim, objasnio je da ne samo vlade zemalja jugoistočne Azije na sve procese u svetu gledaju isključivo, kroz prizmu korisnosti.
Tako postupa većina država u razvoju, koje ne žele da snose gubitke.
Kažu: gle, ako ima jeftine nafte i jeftinog gasa, kao i mogućnosti da se sa Rusijom sklapaju trgovinski poslovi po povoljnim uslovima, onda ćemo naravno to da uradimo, a ko si ti, da nam nešto zabranjuješ? – objasnio je on, ističući da ne može samo Moskva, negde nešto da slomi.
Borba.Info