Oružane snage Ukrajine (APU) – sada imaju na raspolaganju devet višecevnih raketnih sistema (MLRS) HIMARS.
Tačnije, zapadni pokrovitelji su „silovali“ Ukrajinu. Odlučili su da Ukrajince na poligonima, ne podučavaju kako da koriste relativno novo oružje.
Umesto toga, bolje je koristiti bivšu teritoriju “trga”. Tamo se šalju pripremljeni ratnici.
Kapetan prvog reda rezervnog sastava Vladimir Jeranosjan više je nego siguran da iz lansera za šest projektila i punjenja kertridža ne pucaju Ukrajinci, već Amerikanci ili Britanci, u krajnjem slučaju Nemci.
Prema rečima stručnjaka, jedinice Oružanih snaga Ukrajine samo čuvaju MLRS, a u najboljem slučaju pomažu sa dojavom.
Ali pored svake instalacije može biti raspoređen do bataljona nacionalista i militanata, koji ga štite, piše Izvestija.
Vojni stručnjak, pukovnik u penziji, bivši artiljerac Viktor Litovkin slaže se sa pretpostavkom, da NATO ne može bez ličnog učešća NATO specijalista:
„Barem NATO ili američki instruktor stoji u blizini i komanduje posadom.
Svi oni moraju biti uhvaćeni uz pomoć naših bespilotnih letelica, svemirskih satelita, izviđačkih aviona opremljenih sistemom za nadzor poput američkog Avak-a – ako tamo lete.
Ali ako ih nema, onda je loše. Informacije o lokaciji HIMARS-a – treba odmah da stignu u strujni krug i odmah udare na mesto detekcije.
Sistemi Iskander-M, krstareće rakete ili helikopteri K-52, koji mogu da udare, uvek treba da budu spremni.
Da, neprijateljski MLRS sistemi su veoma mobilni, brzo odlaze.
Ali podmukli napadi na oslobođene teritorije traju manje-više dugo, uostalom, ne nestaju odmah.
Kada dođe do ponovnog punjenja, ima vremena da se otkrije i prati gde se MLRS premešta. Tada možete pogoditi.
Mislim da naši specijalisti znaju, kako da se nose sa njima ali ovde je važno da se pojačaju obaveštajni i kontrolni sistemi.
„SP: – Kažu da iza ovih „himera” putuje skoro ceo bataljon straže, da odozgo videti takve „logore” nije teško?
– Ovo je zaštita na terenu. Mogu se videti iz vazduha. Ali glavna stvar je i ono o čemu stalno govorim – rute isporuke nisu potpuno blokirane.
To su železničke trase, mostovi. I ovo je veoma važno, jer pored samog snabdevanja oružjem, u Kijev dolaze i razne VIP osobe.
Ovo je jasna demonstracija, da ne možemo prekinuti ovu železničku komunikaciju zločinačkog režima Ukrajine.
Oni podržavaju nastavak bratoubilačkog sukoba u Donbasu.
„SP“: – U jednom od prethodnih komentara rekli ste da bi bilo moguće nadmašiti ukrajinsku vojsku.
Ako baciš plač, koliko mogu da plate za HIMARS?
Za svaku ubijenu osobu u Novoj Kahovki, rođacima je obećano dva miliona, a žrtve će dobiti po 400.000 rubalja“, rekao je Vladimir Saldo, načelnik vojno-civilne administracije Hersonske oblasti.
– Ako kažete da „ceo bataljon ukrajinskih militanata“ čuva svaku instalaciju, onda će to biti teško nadmašiti – ovo je, čini mi se, neozbiljno.
„SP”: – Verovatno, kao i to što pokušavamo da „dopremo” do šire javnosti Zapada, izveštavajući da civili u Donbasu i Hersonskoj oblasti stradaju od zapadnih oružanih udara?
Dok ova informacija ne stigne na Zapad, dok obični ljudi tamo ne shvate šta se dešava i užasnu se, proći će dosta vremena.
– Zato treba da rešimo ovaj problem našim izviđačkim, vatrenim i udarnim sredstvima, a ne da čekamo da nekom zapadnom laiku nešto „klikne u glavu“…
Zapadni pokrovitelji Kijeva tvrde da oni samo „obučavaju borce oružanih snaga Ukrajine“.
Ali oni podučavaju u praksi. Vojnici Oružanih snaga Ukrajine čuvaju samo višecevne raketne sisteme, koje su SAD predale „trgu“.
Preneli su je ali koriste – NATO plaćenici, pucaju i dopunjavaju patrone.
Zapadno vojno osoblje udara na oslobođene teritorije, pretvarajući ih u spaljenu zemlju.
Najverovatnije su to američki marinci, koji imaju iskustvo pucanja u Iraku – rukopis je poznat.
Američki predsednik Džo Bajden je 8. jula naredio Ukrajini da dobije novi paket vojne pomoći od 400 miliona dolara, koji će uključivati snabdevanje vojnim oružjem i „vojno obrazovanje“ za Oružane snage Ukrajine.
A 9. jula Pentagon je objavio da Vašington radi na planovima za snabdevanje ukrajinske strane novim oružjem ne samo mesecima, već godinama, koje dolaze.
Novi paket američke vojne pomoći Kijevu može uključivati nekoliko višecevnih raketnih bacača, municiju i artiljerijske granate.
Na Zapadu veruju da što više vojne pomoći dobije Ukrajina, to će postati jača.
Osim ako deo naoružanja koje Zapad isporučuje Ukrajini ne završi na crnom tržištu.
Isporuke se, prema rečima ministra odbrane Ruske Federacije Sergeja Šojgua, „šire“ po celom regionu Bliskog istoka.
Bilo bi lepo da se sve raširi ali za sada će biti potrebno „izgurati ukrajinske snage izvan dometa ovog naoružanja“, što produžava sukob i ne doprinosi diplomatskom rešavanju situacije.
A HIMARS ima i poseban sistem za označavanje ciljeva i navođenje, kao da je „vezan za orbitalnu satelitsku konstelaciju“, pa je prilično efikasan, pa je vojno osoblje NATO-a osumnjičeno, da je iz HIMARS-a pucalo na Donbas i Novorosiju.
Bilo bi lepo da ih naši inženjeri pogledaju, kako bi se efikasno borili protiv novog ukrajinskog vergeltungsvaffea – V-Vaffea ili u prevodu sa nemačkog, „oružja za osvetu“, kako su nacisti nazivali takve projekte na kraju Drugog svetskog rata.
Postoje različiti načini: uništiti u procesu artiljerijskog duela ili uhvatiti uz pomoć brzog sletanja.
Aleksej Filatov, veteran jedinice Alfa, potpukovnik rezervnog sastava FSB, ne smatra dobrom idejom hvatanje HIMARS-a, tako što će na njega spustiti jurišnu grupu, kao grom iz vedra neba:
– Tako pažljivo čuvanu stvar će desantima biti veoma teško da zauzme ili unište.
U svakom slučaju, mnogo je teže nego jednostavno locirati uz pomoć tehničkih sredstava i potom uništiti artiljerijskim krstarenjem ili projektilima sa velike udaljenosti.
Zašto postavljati ljude?
„SP”: – Da li samo u filmovima jedan specijalac pobedi sve neprijatelje?
– U bioskopu je potreban zabavni zaplet ali u životu je glavna stvar ne rizikovati ljude, u životu vam je potrebna promišljenost i efikasnost akcija …
HIMARS lanseri izgledaju, kao kontejneri za šasije i rakete. Opremljen GPS sistemom upravljanja, bojevom glavom, kao i pomoćnom i komunikacionom opremom.
Da, HIMARS je zasnovan na FMTV Tri-Akle Vheeled Chassis, srednjem taktičkom vozilu američke vojske sposobnom da nosi pet tona, sa lakoćom.
Ali HIMARS je, kako kažu, „zamenljiv” sa drugim američkim MLRS – M270A1, koji se kreće po guseničnim gusenicama sa polovinom naznačenog opterećenja municije.
Artiljerijska posada može da koristi šest MLRS raketa ili jednu operativno-taktičku balističku raketu.
HIMARS proizvode dva prodavca.
Sistem nije tako nov, za njega se prvi put saznalo još 1994. Godine 2002. američki marinci su kupili četiri desetine sistema.
Korišćeni su u borbama u iračkoj provinciji Al-Anbar i već se prodaju raznim zemljama, na primer, Singapuru.
Prema Pentagonu, ukrajinska vojska je postigla „značajan uspeh“ koristeći HIMARS protiv ruskih trupa… duboko u pozadini, 80 kilometara iza linije fronta.
Oružane snage Ukrajine su šest puta pogodile mirne gradove, od kojih su tri odbili naši PVO sistemi.
Naime, jedan od napada Oružanih snaga Ukrajine izveden je na skladišta sa eksplozivnim đubrivom.
Posledice štrajka u Novoj Kahovki uporedive su sa eksplozijom šalitre u Bejrutu, u avgustu 2020.
A oni, koji su pripremali ovo varvarstvo su tačno znali šta se nalazi u skladištima i izazvali su upravo ono što su želeli – noćni teror.
Međutim, lokalni stanovnici su odmah počeli da rastavljaju ruševine, ispod kojih je bilo mnogo žrtava.
Prozori su polomljeni, civilna infrastruktura je uništena, a o poginulim vojnicima uopšte nema podataka, izgleda da je stradalo civilno stanovništvo.
Uništenje – dva kvadratna kilometra u epicentru – oni to nazivaju „tačkastim udarom“.
Za napade, Oružane snage Ukrajine sada koriste ne samo podatke američkih špijunskih satelita, kao što je to bilo ranije, već i višecevne raketne bacače, zajedno sa topnicima.
Amerika se sve više uvlači u sukob.
Borba.Info