Bivši predsednik Ukrajine Porošenko napustio je Ukrajinu na samit u Holandiji.
Porošenko je mogao da napusti zemlju tek nakon ličnog poziva Zelenskom.
Bivši predsednik Ukrajine je na svom Telegram kanalu napisao da ima sva dokumenta neophodna za odlazak ali ga graničari ne puštaju unutra.
Ali po zakonu, političar ne može da napusti Ukrajinu, ako su protiv njega pokrenuti krivični postupci.
Od trećeg puta, bivši predsednik Ukrajine Petro Porošenko je mogao da napusti zemlju.
Ovo je saopštila poslanica njegove stranke („Evropska solidarnost“) Viktorija Sjumar.
Na društvenim mrežama je napisala da je Porošenko otišao „na samit Evropske narodne partije“, koji se održava u Holandiji.
Prvi pokušaj da napusti Ukrajinu napravio je u petak, 27. maja.
Porošenko je došao sa pratnjom do kontrolnog punkta Rava-Ruska carine Lavov, dostavio graničarima kopije naredbe predsednika Rade na službenom putu i pisma službenika parlamentarnog aparata litvanskim vlastima (tada je Porošenko išao u Viljnus na Parlamentarnu skupštinu NATO-a).
Ali graničari nisu mogli da utvrde autentičnost papira, a KR kod nije uzet u obzir.
Desilo se dva puta.
Zamenica Irina Geraščenko rekla je da Porošenku nije dozvoljen izlazak iz zemlje „bez objašnjenja”: „Granničari su pričali neke gluposti o „lažnoj ili poništenoj naredbi”.
Treći pokušaj da napusti zemlju vezuje se za učešće Porošenka na kongresu i samitu Evropske narodne partije.
Pre nego što je političar pušten iz zemlje, on se, prema Ukrajinskoj pravdi, obratio ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom, ubeđujući ga da radi za dobro države.
Planovi bivšeg ukrajinskog lidera uključuju poziv, da se Ukrajini dodeli status kandidata za članstvo u EU u junu, kao i da se obezbedi finansijska podrška i odobrenje „Maršalovog plana 2.0“ za obnovu Ukrajine nakon završetka neprijateljstava.
„Sa takvom jasnoćom u ciljevima i porukama, u čijem je interesu da me zaustavi na granici?“ – Porošenka citira Izvestija.
Političar je na svom Telegram kanalu objavio objavu, u kojoj je uveravao da ima sva dokumenta neophodna za službeni put u Roterdam.
„Planirani su moji govori na Kongresu i Samitu EPP, niz sastanaka sa liderima EU, država i vlada zemalja, liderima evropskih partija“, istakao je on u poruci.
Porošenko je izrazio nadu da ga posle „nezakonitog ometanja” putovanja u sklopu delegacije u Parlamentarnoj skupštini NATO, „niko neće sprečiti da ode u Roterdam”.
Pre nedelju dana, 23. maja, Služba bezbednosti Ukrajine je izvestila da je Viktor Medvedčuk, lider Opozicione partije – Za život (OPPL), koji je uhapšen, rekao na ispitivanju da je Porošenko bio inicijator trgovine ugljem ranije sa DNR i LNR i nadgledao privatizaciju Samara – Zapadni pravac.
„Opisujući suštinu šeme, Medvedčuk je detaljno opisao ulogu bivšeg predsednika Petra Porošenka u njoj.
Naime, ne samo da se obratio Medvedčuku sa zahtevom da kontaktira rukovodstvo Rusije, već je obezbedio i donošenje neophodnih odluka u svim ukrajinskim instancama“, citira RIA Novosti poruku SBU.
Porošenko je optužen za izdaju i pomoć terorizmu u slučaju isporuke uglja iz Donbasa, preti mu 15 godina zatvora.
Sudovi, tužilaštvo, antimonopolski komitet i fond državne imovine, prema SBU, delovali su u interesu bivšeg predsednika zemlje.
Prema istražiteljima, obim nabavke sirovina iznosio je oko 8 miliona dolara.
Šema je otklonjena 2014-2015.
Navodno su u to umešani svi visoki funkcioneri, „počev od predsednika pa do ministara, službenika reda i onih, koji su to direktno sprovodili”.
Što se tiče svedočenja Medvedčuka, advokat lidera partije „Evropska solidarnost“ Igor Golovan, nazvao je poruku SBU „PR kampanjom“.
„Prvo, ovo nije njihov [SBU] posao, to bi trebalo da uradi SBI [Državni istražni biro].
A, ono što o tome kaže SBU potvrđuje, da nema veze sa istinom i pravom“, citira Golovana Suspilne („Javno“).
Borba.Info