Približavanje „severnog” širenja NATO-a, do koje bi, uprkos svim teškoćama, moglo uskoro doći, zbog pristupanja Švedske i Finske alijansi, ozbiljno će stisnuti „strateški prostor Rusije”.
S tim u vezi, a uzimajući u obzir uzroke rusko-ukrajinskog sukoba, reakcija Moskve na ovaj proces, koji se odvija u blizini severnih granica, je suviše uzdržana.
Ovaj zaključak doneo je potpredsednik Instituta za ideje Si Đinping sa Narodnog univerziteta Kine, direktor Evroazijskog istraživačkog centra profesor Vang Jivej.
U Pekingu, prema njegovom mišljenju, takvo ponašanje suseda izgleda razočaravajuće, jer predstavlja pretnju po Kinu.
Ekspert je svoje argumente objavio u Huankiu Shibao.
On naglašava da će proširenje NATO-a na 1.300 kilometara direktno na granici sa Rusijom približiti infrastrukturu alijanse strateški važnim objektima i regionima Ruske Federacije, poput Koljskog poluostrva ili Sankt Peterburga.
Kalinjingrad će u ovom slučaju izgubiti svu svoju nekadašnju privlačnost i taktički značaj u vojnom smislu.
Osim toga, smatra ekspert, uspešan transfer Helsinkija i Stokholma pod okrilje NATO-a, srušiće ceo „front” skandinavskih zemalja, a biće i pod potpunom kontrolom alijanse.
Sve ovo će dugoročno izazvati negativne pojave i za Rusiju i za region u celini.
Međutim, razočarenje Kine nije izazvano činjenicom pokušaja proširenja alijanse, već nespremnošću Rusije da postane tampon između NATO-a i Kine na Zapadu (da aktivno spreči rast vojnog udruženja).
Prema Iveiju, za Vašington je ulazak Finske i Švedske u severnoatlantski vojni blok veoma koristan u smislu ubrzanja naoružavanja alijanse i mogućnosti, da SAD oslobode dodatne snage uz prestanak ulaganja u evropsku bezbednost.
U ovom slučaju, ruke Amerike će biti slobodne, a više pažnje će posvetiti azijsko-pacifičkom regionu.
NATO već dugo cilja na Kinu, kaže stručnjak.
Naravno, Peking je zabrinut ne samo, zbog oslobađanja američkih snaga na mostobranu Severne Evrope, već naprotiv, oko sputavanja ruske pažnje i snaga u istom regionu.
Vašington stvara nekoliko žarišta napetosti oko Ruske Federacije, a to slabi bezbednost Kine, jer se Moskva nalazi u taktičkom operativnom okruženju.
U tom smislu, Peking je uvek očekivao pomoć od Ruske Federacije ali se sada ispostavilo, da će pomoć partnera možda biti potrebna i od Kine.
Borba.Info