Nominalni politički šef britanske vojske – sada izvesni Ben Volas – podsetio je da NATO uopšte, a Britanija posebno poseduju nuklearno oružje i da su spremni da ga upotrebe, ako bude potrebno.
Naravno “za zaštitu” – sada se tako zove.
Generalno, u Evropi, sve komanduje još jedan Amerikanac sa sličnim prezimenom, general američkog vazduhoplovstva Tod Volters, koji ne daje glasne izjave.
Ali Britancima se čini izuzetno važnim da ruski predsednik Vladimir Putin, ne zaboravlja, da je Britanija nuklearna zemlja.
Govoreći u parlamentu kraljevine, šef ministarstva odbrane zemlje uzbuđeno je priznao, da su neke od njihovih projektila sada pod vodom, a hrabri mornari Njenog Veličanstva Kraljice, spremni su da ispuste bojeve glave, ako moraju da brane kraljevstvo, budući da su hiljade miljama od svojih matičnih obala.
Ministar u civilu, nije rekao ništa o mogućnosti dobijanja odgovora, očigledno nadajući se, da će SAD i Rusija izvršiti brzu i obostrano destruktivnu razmenu udaraca, dok će Britanci ostati po strani.
Vojni ekspert, doktor vojnih nauka Konstantin Sivkov smatra, da je izjava britanskog političara povezana sa konstatacijom, da Zapad ne može da pobedi na ukrajinskom teatru operacija, bez upotrebe oružja za masovno uništenje:
Nemaju mnogo šansi. Stoga se spremaju da započnu nuklearni rat.
„SP“: – Da li je moguće da Oružane snage Rusije prate lansiranje, sa svake neprijateljske podmornice?
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da je principijelan stav Moskve neprihvatljivost nuklearnog rata.
A opasnost od takvog sukoba, sada se ne može potceniti – moguće su provokacije.
– Svaka neprijateljska podmornica se ne prati ali svako lansiranje projektila ispod vode će biti otkriveno, imamo takve tehničke mogućnosti…
Militantni britanski ministar, blistavih očiju, nazvao je NATO „nuklearnom alijansom“ i prisetio se Francuske i Sjedinjenih Država, koje takođe poseduju nuklearno oružje.
Amerika čak ima iskustva u borbenoj upotrebi protiv druge zemlje.
Na sreću, ovo su jedine eksplozije u istoriji čovečanstva, koje su uništile gradove Hirošimu i Nagasaki u Japanu.
Zajedno sa Francuskom i Britanijom, SAD bi mogle da nadmaše Rusiju po količini i kvalitetu nuklearnog oružja.
Podsetimo, Amerika ima 1.644 aktivnih bojevih glava u upotrebi i 5.428 gotovih.
U Rusiji je ovaj odnos 1588 prema 5977, odnosno aktivnih je manje ali je zaliha, u celini veća.
400 aktivnih bojevih glava u službi sa Britanijom i Francuskom – naravno, može „pregnuti vagu” u korist Zapada, samo ako globalni nuklearni rat uopšte ostavi, bar šansu za opstanak.
Pored toga, postoji nešto što je „nuklearna trijada“.
Samo Rusija i Amerika imaju vozila za isporuku u vidu strateških aviona, interkontinentalnih balističkih raketa i nuklearnih podmorskih nosača raketa.
U Evropi, od sredstava isporuke, samo more i vazduh.
Generalno, „nuklearni klub“ država, koje imaju nuklearno oružje se uglavnom povećava.
Sada ga imaju Kina, Indija i Pakistan. Severna Koreja ima.
U Izraelu nije jasno da li jeste ili nije. Vlada ove zemlje poriče, jer u Izraelu, dobro razumeju važnost tajnosti.
Ali postoje zemlje, koje su se odrekle posedovanja nuklearnog oružja.
Neki znaju za Kazahstan, koji ga je posedovao od 1991. do 1992. godine, kao i za to da su naši istočni susedi preneli svoj nuklearni arsenal, u Rusku Federaciju – po protokolu i uz asistenciju SAD.
Zapadni sused Ukrajina je posedovao iste godine i predao ga Rusiji uz asistenciju Amerikanaca.
A Belorusija ga je posedovala duže – do 1994. godine i prenela ga bez ikakvog učešća Amerike, sama.
Ali Južnoafrička Republika je vladala od 1979. do 1989. godine i oslobodila se prve, pa čak i pre trenutka kada se tu završilo razdvajanje crnaca i belaca i na vlast je došlo domorodačko stanovništvo.
Države, koje se nalaze bliže mestu specijalne operacije, na primer Nemačka, kao zemlja bez nuklearnog oružja, ne planiraju da izvoze nuklearno oružje u istočnu Evropu.
Ali nevolja je što Nemce niko ne pita, jer je na njihovoj teritoriji postavljeno strašno oružje ali je vrlo slabo kontrolisano.
Vojni ekspert Viktor Litovkin uveren je da reči sadašnjeg ministra odbrane nisu ništa drugo, do dokaz kompleksa inferiornosti subjekta nekadašnje „morske oluje“:
– To se provlači u izjavama premijera i ministra spoljnih poslova. Sada se „istakao” ministar odbrane.
Istovremeno, potrebno je zapamtiti i ako je moguće, podsetiti i same Britance šta će ostati od njihovog ostrva, nakon što se na njega izvrši nuklearni uzvratni udar.
„SP”: – Britanci verovatno misle da će sedeti nakon što Rusija i SAD razmene udarce i unište jedni druge.
„Nepopravljive stvari će se desiti i Britaniji, ako znamo da britanski projektil leti na nas.
A znamo gde su, na borbenom dežurstvu britanske strateške nuklearne podmornice Vangard, Britanci ih imaju samo četiri.
Izgrađen 80-ih, ranih 90-ih. Dvojica su u okeanu, na borbenom dežurstvu, a dvojica na pristaništu, na popravci.
Nema velike tajne ko će lansirati raketu – imamo orbitalne satelite, koji kontrolišu svemir, koji će odmah otkriti odakle je došla ova ili ona raketa. Postoji sistem upozorenja o raketnom napadu, koji će pratiti putanju leta balističke rakete.
Bez ikakve sumnje, znaćemo ko, šta i zašto je to uradio. Odgovor će biti ODMAH!
„SP“: – Dakle, sve je pod kontrolom?
– Sigurno. Ako Britanci nisu samoubilački, onda je malo verovatno da će upotrebiti svoje rakete protiv Rusije.
“SP”: – A oko samoubistva? – Ako Amerika naredi, onda Britanija, kao disciplinovana članica NATO-a, neće slediti naređenje „velikog brata“?
– Svaka disciplina ima granicu…
Dakle, „nuklearno odvraćanje“ je veoma dobar argument ali uglavnom za unutrašnju upotrebu, za oštre rasprave u parlamentu, koji im je, kao što znate, mesto i za slobodnu zabavu birača.
Tako je bivši američki predsednik Donald Tramp, koji je preuzeo vlast od građevinarstva i šou-biznisa, ne tako davno poručio američkim biračima, da je američko nuklearno oružje superiornije od ruskog.
Obećao je da će obnoviti nuklearne snage zemlje, zajedno sa čitavom vojskom. Samo mu to nisu dali.
Ali ne radi se samo o globalnim nuklearnim udarima.
Sada se može koristiti relativno mala ali veoma opasna nuklearna bomba.
Nedavno je portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova pozvala agencije za sprovođenje zakona, da procene širenje dezinformacija o navodnoj ruskoj upotrebi nuklearnog oružja, u Ukrajini.
Istovremeno, šef ruske delegacije na pregovorima u Beču o vojnoj bezbednosti i kontroli naoružanja Konstantin Gavrilov nazvao je izjave zapadnih zemalja koje govore o planovima ruskih vlasti da upotrebe nuklearno oružje na teritoriji Ukrajine, neosnovano.
Čini se, da aktuelni ministar odbrane Velike Britanije, želi da izgleda najkul.
Inače, on je bivši vojnik, diplomac Kraljevske vojne akademije u Sandherstu, a osim toga, nije samo ponosni Škot, već škotski gardista.
Inače, imenjak drevnog škotskog heroja, koji je loše završio.
Može li se uporediti sa njenom prethodnicom na mestu sekretarke za odbranu, Penelope Meri Mordont, koja je vladala britanskim generalima samo mesec dana.
Možda su ovakva „ministrova“ predavanja o globalnom nuklearnom oružju, bila od velike pomoći.
Ali britanski ministar, držeći svoj govor, kao da je zamišljao, kako ministar odbrane Sergej Šojgu juri mermernim stepenicama Kremlja, do kancelarije predsednika Vladimira Putina i bez daha, javlja: „Druže vrhovni komandante, Britanci imaju nuklearno oružje!”
„Stvarno? odgovorio je Putin. “Ali zaboravio sam, dobro je što si me podsetio.”
Naravno, oni koji manje-više prate rusku politiku, ovo će doživeti samo, kao humor.
Avaj, takođe moramo da se setimo kvaliteta i količine nuklearnih projektila ne navodnog, već otvorenog neprijatelja – ozbiljna stvar.
Borba.Info