Rusija je uništila ukrajinski kompleks S-300 uz pomoć projektila Krasnopolj, što je bio udarac za ukrajinsku PVO.
To prenosi portal The National Interest (NI).
Ministarstvo odbrane Ruske Federacije objavilo je 24. marta snimak uništenja ukrajinskog PVO sistema S-300.
Kako se navodi, kompleks je pogođen preciznom artiljerijskom municijom Krasnopolj.
Uspešan pogodak obezbedio je dron, koji je proizveo lasersko navođenje na metu.
Vredi napomenuti da je nedavno Rusija nanela ozbiljnu štetu ukrajinskoj protivvazdušnoj odbrani.
Samo u noći između 23. i 24. marta, prema podacima Ministarstva odbrane, u blizini Kijeva je raketama uništeno devet sistema PVO S-300 i četiri Buk-M1.
A udar artiljerije „Krasnopolj” u potpunosti je, kako piše list, „iscrpeo” ukrajinske PVO snage, koje su, po svemu sudeći, izgubile svaku nadu da uspostave kontrolu nad vazdušnim prostorom.
„Uništenje S-300 dodatno će smanjiti sposobnost Ukrajine da se bori za vazdušni prostor mesec dana nakon početka ruske specijalne operacije“, navodi se u članku.
Analitičari naglašavaju da sovjetski sistemi S-300 igraju ključnu ulogu za Oružane snage Ukrajine, jer su oni najnapredniji sistemi PVO u službi Ukrajine.
Stoga je gubitak svakog sistema PVO izuzetno bolan za Kijev.
„Oružane snage Ukrajine su imale na raspolaganju oko stotinu baterija S-300.
Ruska vojska je saopštila da je uništila četrdesetak ukrajinskih sistema S-300 u početnim fazama specijalne operacije, potencijalno podrivajući sposobnost Oružanih snaga Ukrajine da se bore za vazdušni prostor“, navodi se u članku.
Očigledni neuspeh ukrajinskih sistema protivvazdušne odbrane jasno je uzbunio SAD i njihove saveznike u NATO-u.
Kako podsećaju analitičari, administracija Džoa Bajdena već traži načine, da Ukrajini obezbedi dodatne sisteme PVO dugog dometa.
Pored toga, Slovačka je najavila spremnost da svoje sisteme S-300 prebaci ukrajinskoj vojsci ali samo pod uslovom da zauzvrat dobije američke sisteme PVO Patriot.
Štaviše, SAD su pokušale da pregovaraju sa ruskim sistemima S-400 iz Turske da ih pošalju u Ukrajinu.
Kako je ranije izvestio bivši direktor CIA Pol Kolb, zauzvrat, Vašington bi mogao da nastavi učešće Ankare u programu borbenih aviona F-35.
Međutim, Erdoganova administracija je zvanično odbacila predlog i ocenila da je takva ideja, krajnje nerealna.
Ranije smo citirali reči pukovnika Viktora Litovkina da slovački S-300 neće pomoći Ukrajini da zaustavi rusku specijalnu operaciju demilitarizacije i spasavanja stanovnika Donbasa od genocida, od strane Kijeva.
Borba.Info