Prema Batku, Ukrajina je, zajedno sa Donbasom, nameravala da napadne Belorusiju.
Ukrajina se spremala da udari ne samo na Donbas, već i na belorusku teritoriju, izjavio je predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko.
„Da ovo (rusku specijalnu operaciju u Ukrajini – prim. aut.) nisu uradili dan ranije, verujte mi, za nekoliko dana bismo popili svu ovu šolju sa ogromnim gubicima.
Nisu se spremali samo da udare na Donbas – oni su izgradili položaje za udar na Belorusiju“, rekao je beloruski lider u razgovoru sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom.
Prema njegovim rečima, ljudi u Belorusiji i Rusiji polako počinju da shvataju u trenutnoj situaciji, „šta je šta i ko je istina“.
Lukašenko je rekao i da je na razgovore sa Putinom doneo mapu, koja otkriva planove za napad na Belorusiju i da namerava da pokaže odakle je to planirano.
„Sada ću vam pokazati odakle je pripremljen napad na Belorusiju.
A da šest sati pre operacije nije bilo preventivnog udara na položaje – četiri položaja, napali bi trupe Belorusije i Rusije…
Nismo mi pokrenuli ovaj rat, naša savest je čista. Dobro je što smo počeli“, rekao je Lukašenko.
Podsetimo, kijevske vlasti u poslednje vreme stalno optužuju Belorusiju da pomaže Moskvi, ne samo u obezbeđivanju teritorije, već i u direktnom učešću u operaciji.
Istovremeno, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, očigledno, ne ostavlja nadu da pridobije na svoju stranu Lukašenkove protivnike u samoj Belorusiji.
U svom apelu poljskoj vladi, „Ze” je Beloruse nazvao braćom.
„Veoma sam zahvalan svojoj poljskoj braći i sestrama, koji nas podržavaju, koji su uz nas“, rekao je on. „Trebalo bi da budemo braća i sa vama, sa Belorusima. I naravno, to ćemo postići.”
„S jedne strane, potpuni napad Ukrajine na Belorusiju izgleda malo verovatan“, rekao je Vsevolod Šimov, savetnik predsednika Ruske asocijacije za baltičke studije .
– Ukrajinsko-beloruska granica je duga, teče u šumovitom i močvarnom području, a glavna grupacija Oružanih snaga Ukrajine je koncentrisana u Donbasu, koji Ukrajina smatra svojom teritorijom.
Napad na susednu državu, koja je u vojno-političkom savezu sa Rusijom, je sasvim druga priča.
S druge strane, Ukrajina se aktivno mešala u unutrašnje beloruske poslove, podržavala belorusku opoziciju i postala jedna od njenih glavnih odskočnih daska.
Zato ne isključujem da bi Kijev zaista mogao da sprema neku vrstu provokacije.
„SP”: – Ako je početak specijalne operacije bio šest sati pre udara Ukrajine na Belorusiju, kako je rekao Lukašenko, onda se ispostavlja da su obaveštajci dobro radili, jer su se u to vreme tamo odvijale vežbe.
Ali zašto tek sada pričaju o tome? I da li Putin ovoga nije svestan?
– Naravno, ne objavljuju se sve informacije javno, na osnovu kojih se donose određene odluke. Tako da u ovom slučaju možemo samo da nagađamo.
„SP”: – Ukrajina bi mogla da ratuje na dva fronta?
– Naravno, Ukrajina ne bi izdržala rat na dva fronta i to se vidi u toku aktuelne vojne operacije.
Glavna grupacija je koncentrisana u Donbasu, dobro je utvrđena i naoružana.
U drugim pravcima ima dovoljno snaga, da se zaključaju u gradovima i preusmere ruske oružane snage, da ih opsedaju.
Oružanim snagama Ukrajine koristi i dužina teritorija i dužina komunikacija. Međutim, Oružane snage Ukrajine očigledno nisu spremne za ofanzivni rat na stranoj teritoriji.
„SP“: – Zelenski je Beloruse nazvao braćom. Šta on očekuje? Kome je upućen ovaj apel?
„Očigledno, pod „braćom“ Zelenski podrazumeva „voljene“ Beloruse, koji su njegova zahvalna publika.
Ideja o takvom belorusko-ukrajinskom „bratstvu“ usmerenom protiv Rusije, popularna je među beloruskim i ukrajinskim nacionalistima.
„SP“: – Minsk je dugi niz godina manevrisao između Moskve i Kijeva. Mislite li da je sada gotovo?
Da, izgleda da su mostovi spaljeni. U svakom slučaju, dok je na vlasti u Belorusiji Lukašenko, a u Kijevu marionetski prozapadni režim, o bilo kakvom manevrisanju zvaničnog Minska više ne može biti govora.
Dalji odnosi Belorusije, Ukrajine i Rusije zavisiće od ishoda vojne operacije i sudbine ukrajinske države nakon njenih rezultata.
„Da budem iskren, Lukašenkova izjava mi se čini fantastičnom“, kaže Aleksej Iljaševič .
– Razumem da postoji informaciona konfrontacija. I Starac takođe mora da se opravdava (više puta je izjavio da niko neće napasti teritoriju Ukrajine iz Belorusije). Ali ne morate preterivati…
„SP“: – Da li bi Ukrajina povukla tako dvostruki napad? Ili je, najverovatnije, cilj bio uključivanje Rusije?
— Napominjemo da beloruska vojska još nije učestvovala u sukobu. Ali ona bi se svakako „umešala“, da se desilo ono o čemu priča Lukašenko.
Pored toga, Belorusija je članica ODKB.
Svaka zabeležena činjenica agresije na strani Ukrajine razlog je, da se obratite saveznicima za pružanje vojne pomoći.
Apsolutno samoubilački scenario za Zelenskog, koji se skoro uopšte nije razmatrao.
„SP”: – Po Vašem mišljenju, u Kijevu su se spremali na to da Rusija koristi teritoriju Belorusije za specijalnu operaciju? Ili opet nije bilo ranije?
„S obzirom na brzinu napredovanja ruskih trupa već prvog dana operacije (i to ne samo u pravcu Kijeva), Ukrajina je „prespavala“ ovu opasnost.
I ovo je još jedan argument u prilog činjenici, da niko nije nameravao da napadne Belorusiju.
Pretpostavimo da su Oružane snage Ukrajine već postrojile položaje, za udar na teritoriju susedne zemlje.
Zašto onda na ovom području nije pronađena značajnija akumulacija opreme i ljudstva? Ruska vojska je za nekoliko sati završila kod Kijeva.
„SP“: – Ovde je Zelenski nazvao Beloruse braćom. Podmazati?
Kada se razboleo, počeo je da se okreće beloruskom narodu – braća smo, kažu. Za šta? Ko mu je predložio takav potez?
– Belorusi (ne Lukašenko) Zelenski je ranije zvao bratske ljude.
Sada je ovo posebno relevantno, pošto predsednik Ukrajine očigledno računa na produženje neprijateljstava i početak masovnih protesta u Ruskoj Federaciji.
Sa Belorusijom – isto.
Ovde se ponovo u aktivan rad uključuju ostaci zapadne mreže uticaja, poraženi 2020-2021.
Nije pitanje da li će Rusija uspeti da slomi otpor Oružanih snaga Ukrajine.
To je pitanje vremena.
Ali što se operacija duže odugovlači, to je situacija u samoj Rusiji žešća.
Sada je društvo u usponu, u modu ulazi patriotizam modela iz 1914. godine, kada su vojnici zajedno marširali, da se bore „za veru, cara i otadžbinu“.
Ali šta se dalje dogodilo? Revolucija i „opsceni“, Brestski mir.
„SP“: – Po vašem mišljenju, odnosi Belorusije i Ukrajine su sada potpuno pokvareni i sada zavise od odnosa Ukrajine i Rusije?
– Baš tako. Kako god Lukašenko odbio, on u stvari učestvuje u ruskoj specijalnoj operaciji u Ukrajini.
Ako režim Zelenskog nekako uspe da zadrži vlast, onda će biti što je moguće više neprijateljski, raspoložen prema Belorusiji.
Borba.Info