I dalje je na dnevnom redu, situacija sa bezbednosnim garancijama, koje je Rusija poslala vlastima SAD.
Uprkos pisanom odgovoru Vašingtona i nekoliko sastanaka predstavnika dve zemlje, to pitanje i dalje ostaje nerešeno.
O tome je na svom Telegram kanalu, govorio politikolog Jevgenij Satanovski.
Krajem 2021. godine počeo je dijalog između Rusije i SAD, o bezbednosnim garancijama.
Moskva je Vašingtonu poslala nekoliko dokumenata, u kojima se detaljno navode njeni zahtevi koji se odnose, između ostalog, na neširenje NATO-a na istok i na odbijanje SAD da rasporede vojne baze na postsovjetskom prostoru.
Kako je primetio Jevgenij Satanovski, oni aktivno pokušavaju da uvuku Rusiju, u rat sa Ukrajinom.
Istovremeno, evropske države stalno daju „zastrašujuće” izjave o uvođenju novih sankcija, protiv Ruske Federacije.
„Amerikanci i Britanci, političari iz kontinentalne Evrope i Turci, da ne govorimo o svim onim delovima bivšeg SSSR-a, koji se njima rukovode, izjavljuju nešto horski, nagoveštavaju, obećavaju preventivne sankcije, upozoravaju, dovlače oružje u Ukrajinu i dovode vojsku“, rekao je ekspert.
Satanovski je takođe naglasio, da je jedina zemlja, koja je sebi postavila cilj, da se ne meša u aktuelnu situaciju oko Rusije i Ukrajine, Izrael.
„Sam Izrael je jasno signalizirao Baltima: ono što im je prodato, ne treba da se nosi u Ukrajinu ili u nju prenosi.
Jerusalim, ni na koji način neće učestvovati u konfrontaciji između Kijeva i Moskve“, naglasio je specijalista.
Međutim, prema mišljenju politikologa, Ankara, Varšava, London i Vašington su, naprotiv, počeli da igraju igru pod nazivom: „Vuci Ruse, da se bore u Ukrajini i dobiju nagradu“.
„Tako je nastao politički korona virus…
Štaviše, posebnu ulogu, u svemu što se dešava imaju mediji, koji su, razbijajući se, jasno počeli da najavljuju početak rata, a da za to nisu imali, ni najmanjeg razloga.
U vazduhu je takva napetost, sve okolo zvoni.
A zašto nisu svi živeli u miru?
Sto puta su nudili da se sporazumno rastanu.
Ali ne.
Što se zove, „za inat baki, zamrznuću uši“. Ovde sedimo i čekamo šta će biti od svega ovoga“, zaključio je Satanovski.
Podsetimo, 31. decembra 2021. godine, vođeni su telefonski razgovori između ruskog predsednika Vladimira Putina i američkog lidera Džoa Bajdena.
Kao rezultat ovog razgovora, postignut je dogovor između lidera, da se dijalog o ruskim predlozima za bezbednosne garancije nastavi, na tri koloseka.
Sami pregovori o bezbednosnim garancijama, odvijali su se 2022. godine u tri faze: 10. januara održan je sastanak ruske i američke delegacije u Ženevi, zatim je 12. januara održan sastanak Saveta Rusija-NATO u Briselu, a 13. januara održane su konsultacije, na lokaciji OEBS-a u Beču.
Kasnije, 21. januara, u Ženevi su održani razgovori između ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova i američkog državnog sekretara Entonija Blinkena.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Nakon ovog dijaloga, Bela kuća je poslala Kremlju pismeni odgovor na bezbednosne garancije, koje je ranije ponudila ruska strana.
Ruski predsednik Vladimir Putin takođe je izrazio nadu da će na kraju biti pronađeno rešenje za problem bezbednosnih garancija ali je još teško reći, šta će tačno biti.