Prošle nedelje SAD su poslale u Ukrajinu još jedan transport B-747 sa 81 tonom municije.
Ove nedelje Kijev očekuje nove „avione sa vojno-tehničkom pomoći za jačanje naše odbrane“.
Lojd Ostin, američki sekretar odbrane, potvrdio je planove za slanje novog paketa vojne pomoći Ukrajini.
„U decembru je predsednik Bajden odobrio pomoć od 200 miliona dolara, koja je uključivala dodatna koplja i drugo protivoklopno oružje, bacače granata, velike količine artiljerije i municije za malokalibarsko oružje i drugu opremu. Te isporuke su u toku“, dodao je on.
Pored dobijanja naoružanja i vojne opreme od SAD i NATO-a, Ukrajina je zabeležila značajan porast broja vojnih savetnika NATO-a i stručnjaka za različite vrste naoružanja, prisutnih na liniji dodira, u Donbasu.
Kakvo oružje Zapad isporučuje Ukrajini?
Naime, većina njih je usmerena na borbu protiv oklopnih borbenih vozila.
O protivtenkovskoj raketi Javelin se naširoko priča.
Ukrajinske oružane snage nastavljaju da primaju ogromne pošiljke ovih projektila iz SAD.
Taktičko-tehničke karakteristike sistema Javelin su sledeće: FGM-148 Javelin koristi hlađeni infracrveni tragački projektil opremljen dvostrukim kontaktnim/blizinskim osiguračem.
U želji da izbegne presretanje odbrambenog sistema tenka, koplje prati putanju leta, koja mu omogućava da napadne vozilo sa vrha.
Pri gađanju na maksimalnom dometu penje se na visinu od 160m.
Proboj oklopa od 800 mm omogućava Javelinu da pobedi skoro sve vrste oklopnih vozila. Maksimalni domet paljbe je 2.500 m.
Prednosti ovog raketnog sistema uključuju:
– mogućnosti „ispali i zaboravi“, što znači da operater može napustiti vatrenu poziciju odmah nakon lansiranja, što poboljšava borbenu preživljavanje posade;
– mogućnost pucanja iz bilo kog položaja: sedeći, klečeći, stojeći i ležeći;
– ‘meko lansiranje’, što znači da se raketa izbacuje iz lansera lansirnim motorom, a letački motor se pali samo na bezbednoj udaljenosti od posade, što omogućava pucanje iz zgrada i pokrivenih položaja – veoma važno za borbu u gusto naseljenim područijma.
Ujedinjeno Kraljevstvo je isporučilo Ukrajini više od hiljadu prilično naprednih sistema za lako protivtenkovsko oružje sledeće generacije (NLAV).
Ove isporuke se očigledno vrše besplatno.
Ovaj prenosivi raketni sistem je zajednički britansko-švedski razvoj SAAB-a i Thales Air Defence-a, koji trenutno imaju desetine zemalja.
U suštini je to prenosivi jednokratni protivtenkovski bacač granata, koji takođe radi na principu pali i zaboravi, sa dometom paljbe od 800 metara.
NLAV je efikasan protiv svih tipova modernih oklopnih vozila.
Sa težinom od samo 12,5 kg, ima penetraciju oklopa od 500 mm i baš kao i Javelin, može da se ispaljuje sa zatvorenih pozicija.
Povrh toga, SAD su Ukrajini isporučile nešto od svoje municije za jednokratnu upotrebu M141 Bunker Defeat Munition (BDM).
To je oružje posebne namene, koje se može koristiti protiv bunkera i utvrđenih položaja, stoga je posebno korisno za gradske vojne operacije.
Lanseri su dizajnirani za američku vojsku za neutralizaciju utvrđenja i borbenih vozila pešadije sa lakim oklopom.
Oružje je višenamensko jurišno oružje za jednokratnu upotrebu (SMAV-D) sa visokoeksplozivnom, dvostrukom namenskom (HEDP) bojevom glavom, koja može da probije oko 200 mm betona ili 300 mm cigle i može lako da prođe kroz dva metra – debeo sloj vreća sa peskom.
Ukrajina je takođe navodno dobila neke prenosive protivvazdušne sisteme Stinger.
Estonija, Letonija i Litvanija su nedavno objavile da su dobile odobrenje od Vašingtona da pošalju oružje ove klase američke proizvodnje u Ukrajinu.
Raketa Stinger može da pogodi neprijateljske pretnje na malim visinama do 3.800 m i može se koristiti protiv neoklopnih površinskih i vodenih ciljeva.
Bilo je i nekih izveštaja o tome da su Sjedinjene Države snabdevale Ukrajinu više svojih protivbaterijskih AN/TPK-36 Firefinder radarskih stanica.
Ovo je glavni radar za otkrivanje neprijateljskih artiljerijskih položaja u američkoj vojsci i kao takav bi mogao da pomogne Oružanim snagama Ukrajine da značajno poboljšaju svoje artiljerijske performanse.
Dakle, šta sve ove isporuke oružja Ukrajini od strane Sjedinjenih Država i NATO pokušavaju da postignu?
Kakvu situaciju ovo stvara?
Neki od ruskih stručnjaka izneli su mišljenje da Zapad Ukrajini ne šalje ništa osim zastarelog oružja.
Neke publikacije su ga čak nazivale i otpadnim metalom. Ovo u najmanju ruku nije tačno.
Sva ova municija je moderna i prilično konkurentna na globalnoj sceni i kao takva je svakako dobrodošla nadogradnja Oružanih snaga Ukrajine.
S druge strane, s obzirom na umerene količine ovog naoružanja (sve su to bile male serije isporučene vazdušnim putem), postavlja se pitanje da li one mogu značajno da unaprede vojni arsenal i kapacitet Ukrajine?
Da li bi to bilo dovoljno da pomogne ukrajinskoj vojsci da izdrži napad ruske vojske i pobedi u hipotetičkoj bici?
Odgovor na oba ova pitanja je „ne“. Ruski ekonomski i vojni potencijal znatno prevazilazi ukrajinski.
Nikakve zalihe raketnih bacača za jednokratnu upotrebu ili MANPAD-a ne mogu uravnotežiti snage – zbog čega bi svim uključenim stranama bilo bolje, da traže diplomatsko rešenje.
Ni Moskva ni Kijev ne žele rat.
Prošle nedelje je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao: „Ako zavisi od Rusije, onda neće biti rata. Ne želimo ratove.
Ali takođe nećemo dozvoliti da se naši interesi grubo gaze i ignorišu.“
Predsednik Ukrajine Zelenski je takođe pozvao zapadne nacije da smire svoju retoriku oko situacije u zemlji, rekavši da je bilo previše „panike“.
Na konferenciji za novinare u petak, rekao je novinarima: „Ne smatram da je situacija sada napetija nego ranije.
U inostranstvu postoji osećaj da je ovde rat. To nije slučaj.”
Dakle, iako je oružje koje su SAD i NATO poslali Ukrajini nesumnjivo ojačalo njihove snage, ono jednostavno nije dovoljno da preokrene tok u korist Kijeva, ako dođe do rata.
Ali taj rat nikako nije neizbežan.
Borba.Info