“Vojnici sreće” su podelili slike i snimke, na kojima su u sportskoj borbenoj opremi na položajima ukrajinske vojske.
Najmanje pola tuceta bivših američkih vojnika, iskrcalo se u Ukrajinu usred brzo eskalirajućih tenzija na istoku zemlje.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Grupa, poznata kao Forvard Observations, objavila je niz fotografija i video snimaka na svom zvaničnom Instagramu, sa geografskim oznakama, koje pokazuju da se muškarci nalaze, u ratom razorenom regionu Donbasa.
Vide se da Amerikanci nose borbenu opremu, očigledno pregledajući borbene položaje i rovove ukrajinske vojske.
Neki od muškaraca na fotografijama takođe drže jurišno oružje, mada nije jasno da li se radi o američkim ili ukrajinskim vojnicima.
Svi oni, koji su prikazani na fotografijama imaju zamagljena lica.
Kratak snimak iz vozila pokazuje kako grupa prolazi, kroz nekoliko kontrolnih punktova ukrajinske vojske, a automobil se zaustavlja pored onoga što izgleda, kao ratni spomenik podignut palim ukrajinskim vojnicima.
Završava se projekcijom slajdova na kojoj su Amerikanci u rovovima, nakon čega sledi poruka koja glasi, „Počinjem da mislim da nisi u Parizu?“ i fotografija, koja prikazuje koordinate za Donbas.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Video kulminira mapom Ukrajine, koja očigledno pokazuje mogući scenario navodne ruske invazije, pod nazivom „Rusko zauzimanje Ukrajine do reke Dnjepar“.
Ruski komentatori spekulišu da su američki veterani navodno došli u region da obučavaju ukrajinsku vojsku.
Fotografije i video zapise objavila je Forvard Observations Group, koja sebe opisuje, kao brend vojnog stila života.
Međutim, više izveštaja ukazuje na to da njeni članovi takođe pružaju bezbednosne konsultacije i taktičku obuku.
Osnivač grupe, Derik Bejls, posetio je Ukrajinu u maju prošle godine, kako je tada izvestio VICE Vorld Nevs.
Navodi se da je postavio niz fotografija, na kojima je okružen naoružanim ljudima obučenim u vojnu opremu u zoni sukoba.
Jedna od fotografija koju je Bejls objavio, je bila pod naslovom „do nekog sranja u Ukrajini“, a na drugoj slici američki državljanin maše jurišnom puškom.
Njegovo putovanje na liniju fronta izazvalo je negodovanje među njegovim pretplatnicima, međutim, s obzirom na neke od fotografija označenih Vadimom Lapajevom, alias ‘Balak’, kojeg je Bellingcat još 2018. opisao kao radikalnog neonacistu, koji je služio u ultranacionalističkom bataljonu Azov.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
U razgovoru za VICE u to vreme, afroamerički osnivač Forvard Observations Group rekao je, da se izvinio svima, koje bi njegove objave mogle uvrediti.
Međutim, tvrdio je da nikada nije učestvovao u borbama dok je bio u zemlji, te da je prikupljanje materijala za svoj članak o ratu bio jedina svrha njegovog putovanja u Ukrajinu.
Sukob između vladinih snaga i separatista u regionu Donbasa izbio je 2014. nakon nasilnih uličnih protesta, koji su zbacili ukrajinsku vladu.
Delovi regiona Donjeck i Lugansk koji govore ruski odbili su da priznaju novu vladu, a Kijev je poslao trupe da uguše pobunu.
Do marta 2015. sukob je stao, a u godinama koje su usledile, izbijale su sporadične borbe.
Prema procenama UN objavljenim u junu 2021. godine, više od 13.000 ljudi je izgubilo život od početka sukoba.
Borba.Info