S obzirom da rodno neutralan jezik postaje obavezan za babice, RT razgovara sa jednom porodiljom, kojoj je dosta “orvelovskog trans preuzimanja” i veruje da je vreme da se suoči sa tim.
„Odvojiti se od svog tela i negirati, šta ono jeste, a zatim ga uokviriti kao neku vrstu prosvetljenog stanja… to je zaista uvrnuto.
Snažne reči koje će mnogima odjeknuti od kućne pomoćnice Izabele Malbin, koja je jedna od sve većeg broja babica i medicinskih sestara, koje govore o onome, što vide kao trans preuzimanje sveta rađanja.
Nedavno pokrenut Tviter nalog sa sedištem u Velikoj Britaniji, Sek Not Gender Nurses and Midvives, obezbedio je forum za iznošenje svoje tačke.
Ali realnost za mnoge zdravstvene radnike je da je javno govoriti teško, zbog straha da će biti izopćeni ili da se protive njihovoj obuci.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Da bi stekao predstavu o pritiscima sa kojima se suočavaju, RT je razgovarao sa Izabelom, koja čvrsto veruje da se trans ideologiji mora suprotstaviti.
Ironično, njeni pogledi su prošli kroz priličnu transformaciju otkako je započela obuku doule 2016. u svom rodnom gradu, Njujorku.
Rekla je: „Kao i većina žena koje se bave porođajnim poslom i zdravljem žena, imam veoma iskrenu želju da poboljšam živote žena, devojčica i dece.
Niko ne ulazi u tako ispolitizovan prostor gde ima toliko posla, koji treba da se uradi.
Ušao sam u taj prostor sa namerom da živote žena i dece učinim boljim, počevši od rođenja.”
Sa 24 godine i željna da prihvati modernost, Malbin nije bila iznenađena što prvi deo njene obuke nije bio fokusiran na medicinska pitanja, već se zvao „Kulturna kompetencija“.
To je značilo da su ona i njene kolege studenti naučeni, da izbrišu reči „majka“ i „žena“ iz svog profesionalnog rečnika.
Zamene su bile: „tela koja se porođaju“, „porođaji“, „menstruatori“, „ljudi koji krvare“ i „hranioci grudi“.
Malbin je razmišljao: „Ja sam iz Njujorka, išao sam u umetničku školu… nisi morao da kažeš mnogo više; Bio sam na brodu.
U to vreme nisam mogao da razumem, kako bi to nekoga povredilo.
Zaista nisam mogla da smislim nikakvo obrazloženje ili primere, zašto bi meni kao ženi ili ženama [uopšteno] bilo šta oduzelo, da koristim taj jezik.”
Pošto je bila toliko angažonana, da pokuša da bude što bolja babica, Malbin nije doveo u pitanje ova uputstva.
U stvari, ton je jasno pokazao kako će prigovori biti uokvireni.
„Dostavljeno je kao: ’ako niste na brodu, morate da uradite neki unutrašnji posao‘“, rekla je ona.
„Negde u to vreme neke starije babice su napisale pismo o opasnosti rodno neutralnog jezika.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Moj trener je to izneo kao ovu užasnu, sramnu stvar, koja se desila u svetu rođenja, da postoji grupa babica, koja se protivi ovom „novom govoru“.
Odmah sam saznao da je bilo kakvo protivljenje… bilo dočekano sa jasno vidljivom negacijom.”
Malbin je stekla kvalifikaciju i počela da održava treninge parovima, koji očekuju decu, koristeći jezik, koji joj je rečeno da koristi.
Njena veb stranica i profesionalni materijali nisu sadržavali reči „majka“ ili „žena“.
Sada razmišlja o tome šta su njeni klijenti morali da osećaju, dok je izbegavala te reči na časovima.
„Bila bih u sobi sa 12 parova, koji bi dolazili kod mene na edukaciju o porođaju i nijedna žena u sobi nije mislila da je muškarac – ipak bih nastavila da koristim jezik, kao što je ‘rođeni ljudi’.
Bilo je zaista neverovatno i to sam radila tri godine“, objasnila je ona.
„Ako su osećali da je to čudno – kao što sam siguran da je većina njih učinila – niko mi nikada ništa nije rekao.
Pretpostavljam da ako su mislili da je ovo čudno, nisu hteli da me uvrede ili da naprave nesklad u vezi.
Konačno, došlo je do pukotine u brani i Malbin je doveo u pitanje jezičku politiku, kada se carski rez nazivao „porođaj u stomaku“.
Rekla je: „Orvelovski je i nema smisla; svi znaju da carski rez nije samo porođaj u stomaku.
Koga pokušavamo da zaštitimo ovde? To je marketinška stvar, za koju vidim da koristi samo bolnicama, koje prodaju ove trbušne porođaje.”
„Svaka žena koja je imala carski rez zna, da je to teška abdominalna operacija, a sve žene, koje su otišle na vaginalni porođaj nakon carskog reza znaju, da nisu iste.
Pa zašto se mi pretvaramo da jesu? Kome služi da neprestano čini ove ustupke našem jeziku?“
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Od tada je Malbin odlučila da se vrati na upotrebu jezika, za koji je lično smatrala da je ispravan i napustila je „kulturnu kompetenciju“ svoje obuke.
To je imalo svoju cenu, jer je na kasnijem kursu obuke izbačena, jer je odbila da ignoriše izraze „majka“ i „žena“, uprkos tome što je objasnila da je prihvatila, ako se drugi studenti osećaju drugačije.
Rekla je: „Prijavljena sam kao ‘nesigurna’ vođi programa, koji je pozvao na forum o rodnim pitanjima. [Onda] Psiholog je igrao ulogu muškarca, koji misli da je žena i moli me da ga pustim u svoj ženski krug.”
„Rekao sam: ‘Zaista mi je žao što čujem da se baviš svim tim stvarima ali ti nisi žena i ovo je prostor ‘samo za žene’, pa potraži pomoć, koja ti je potrebna ali nisi dobrodošao ovde’ .
To zvuči veoma grubo za mnoge ljude i to je suludo.”
Prema Malbinu, ovo je uobičajena situacija – u kojoj zdravstveni radnici uključeni u porođaje ne mogu da iznesu mišljenje, koje se ne slaže sa trans ideologijom.
Kolege i drugi na mreži to opisuju, kao da nemaju gde da se obrate.
„Oni nisu slobodni da govore, nije im dat otvoren forum, oni su izvučeni brže nego što možete da kažete ’trans ideologija‘“, rekao je Malbin.
„Redovno dobijam poruke i mejlove od žena širom sveta, u kojima mi govore, da ne mogu da govore ili da su izopštene.
Ne postoji neka vrsta demokratskog prostora ili nijansiranog prostora, u kojem žene mogu razgovarati o ovim pitanjima.
Ova ideologija je autoritarna i ako čak dovedete u pitanje jedan deo, odmah se smatrate transfobičnim.”
Pored babica, doula i porodilja kod kuće, na majke (i očeve) takođe utiče upotreba rodno neutralnog jezika.
Većina stiže u bolnice ili centre za porođaje srećni što preuzimaju vođstvo od profesionalaca.
Dakle, verovatno će izazvati problem ako ih pogodi tako, što se nazivaju „menstruatori“ ili „hranitelji u grudima“.
„Dolazile su mi žene i govorile: „Ne osećam vezu sa svojom babicom, jer ona veruje u ovu ideologiju“, rekao je Malbin.
„Ono sa čime se već suočavamo pri rođenju je veoma deindividualizovano iskustvo, gde je žena jedna od mnogih. To je kao pokretna traka… ona ulazi, ona izlazi.
Tada ne možete da navedete svoje delove ili da se osećate neugodno ili oklevate da tvrdite da ste svoje telo žensko iz straha, da ćete nekoga izazvati.”
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Postoji i realnost da se neke žene mogu osećati neprijatno, kada ih muškarac pregleda.
Možda će biti iznenađeni kada im neko sa ženskim imenom priđe pored kreveta ali je u stvari muškarac, koji se identifikuje kao žena.
Malbin je nastavio: „Takođe mislim da je problem imati medicinske profesionalce koji su muškarci, koji se pretvaraju da su žene, ubacujući se bukvalno u unutrašnjost ženskog tela.
„Već se protivim muškim ginekolozima i muškarcima, koji sebe nazivaju babicama i dulama ali povrh toga, ako dodate muškarca, koji je ubeđen da je žena, ima implantate u grudima i da je na estrogenu već 10 godina, je sasvim drugi nivo.
„Imao sam žene, koje su dolazile na ginekološke i akušerske preglede misleći da će videti ženu, a to je muškarac.
Zamislite da ste sami u sobi sa ovim čovekom i ne želite da ga uvredite, a već ste skinuli pantalone. Ovo se dešava.”
Zamah je definitivno kod onih, koji su pretplaćeni na trans ideologiju.
I Malbin veruje da je to briga za sve buduće babice ili doule, jer moraju da progutaju sve suprotne lične stavove ili potencijalno pronađu novu karijeru.
Rekla je: „Ako želite da učite od koledža za babicu, a oni se pretvaraju da ne znaju šta je žena, da li je to zaista neko, od koga želite da učite?
Šta još promovišu?
Šanse su da takođe promovišu dvostruki govor, na druge načine.
„Zapitajte se: da li želite da budete deo organizacije, koja vas maltretira?
Bez obzira da li veruju u ono što rade ili ne, da li želite da vas vodi neko, ko je podlegao maltretiranju od strane rulje?
Još uvek postoji nekoliko programa, koji su ostali jaki i odbijaju da se povinuju ovim glupostima ali oni su veoma mali.
Borba.Info