Bila je to “krvava subota” za Bitkoin (BTC) i altkoins, uz kontinuirano nesmanjenu prodaju preko kriptoberza.
Kriptovalute, koje su imale odličan rast veći deo godine, počele su da pokazuju znake usporavanja, otkako je većina njih dostigla vrhunac početkom novembra.
U to vreme se verovalo da su tržišta zastala da predahnu nakon snažnog rasta.
Strahovi od povećanja kamatnih stopa dovode do prodaje: Pošto je Fed preneo poruku da je zabrinut zbog rasta inflacije, strahovi od skorog povećanja kamatnih stopa, počeli su da se javljaju.
U okruženju rastuće kamatne stope, špekulativna imovina kao što su kriptovalute gube svoju privlačnost.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Omicron izvire u gadnom iznenađenju: Nakon toga, tržišta su doživjela još jedan pomak u obliku Omicron varijante novog koronavirusa, koji je pretio da izbaci iz koloseka nastali ekonomski oporavak, nakon pandemije.
Razotkrivanje opklada sa polugom: Kriptovalute su obično sklonije volatilnosti zbog niza faktora, uključujući mali obim, koji može dovesti do ogromnih kretanja imovine za istu veličinu trgovine.
Za visoku volatilnost se takođe okrivljuje trgovina maržom.
Trgovanje derivatima kriptovaluta uz pomoć poluge, odnosno opcijama i fjučersima, sada je postalo veliki posao za kripto berze.
Investitori koji trguju uz marginu, odnosno novac pozajmljen sa berzi, moraju da otplate zajam, kada cena kriptovalute padne ispod određenog nivoa.
Ovo se zove poziv margine.
Subotom i nedeljom investitori ne mogu da prebace novac na svoje račune, jer su banke zatvorene tokom vikenda, pa im je teško da otplate novac.
Berze tada nemaju drugog izbora osim da prodaju imovinu, da bi povratile pozajmljeni novac.
Jednom kada dođe do pritiska prodaje, to pokreće kaskadu likvidacija, zbog čega su cene imovine sve niže.
Na poslednjoj proveri, bitkoin je pao za 10,92% na 48,942,74 dolara, iako je ispod najniže vrednosti od 42,874,62 dolara u poslednja 24 sata.
Borba.Info