Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov nazvao je „histeričnim“ optužbe Evropske unije o umešanosti Rusije i Belorusije u migracionu krizu.
O tome je šef ruskog MIP-a govorio u intervjuu 1. novembra.
Lavrov je otkrio zašto EU demonstrira dvostruke standarde, zahtevajući da Lukašenko ne pušta izbeglice unutra.
„Poluhisterični povici nekih zemalja EU da Belorusija, uz podršku Rusije, namerno uspostavlja te tokove, nedostojni su ozbiljnih političara.
To pokazuje da su oni već u situaciji da shvataju svoju bespomoćnost, uključujući međunarodno pravo i padaju u histeriju“, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, u intervjuu za TV kanal „Rusija 24“.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Ruski ministar spoljnih poslova je napomenuo, da oni, koji ne žele da ostanu u republici i žele da uđu u zemlje EU, zaista pokušavaju da uđu u EU sa teritorije Belorusije.
Istovremeno, zahtevi upućeni beloruskim vlastima, da ne puste izbeglice, u suprotnosti su sa međunarodnim pravom i dvostruki su standardi od strane evropskih političara.
Lavrov je prokomentarisao i poziv zapadnih zemalja da sa njima podele odgovornost za sudbinu izbegličkih tokova, koji su nastali zbog njihovih avantura u različitim regionima sveta.
„Libija je bombardovana, Irak je bombardovan.
Tada su počeli da pozivaju sve da pokažu zajedničku odgovornost za sudbinu izbeglica.
Pitali smo zašto podeljeno? Oni su stvorili problem.
Odgovorili su: „Ko se seća starog, oko mu je vađeno“, sve je to prošlost, shvatili su, sada je problem u našim rukama“, rekao je ministar.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži “Telegram”, na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Prethodno je državni sekretar za evropska pitanja francuskog ministarstva spoljnih poslova Klement Boun, optužio porodicu predsednika Lukašenka za „organizovanu trgovinu ljudima“, a nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas rekao je da je Lukašenko „šef državne mreže prevoznika ilegalnih migranata“.
On je optužio predsednika Belorusije da koristi ilegalne migrante kao instrument „pritiska na evropske države”.
Zaoštravanje migracione situacije na granici između EU i Belorusije traje od juna 2021.
Ranije je Poljska odlučila da se ogradi od Belorusije bodljikavom žicom i uvela vanredno stanje u pograničnim regionima.
Vlasti Litvanije i Letonije odlučile su i da podignu ogradu na granici sa Belorusijom.
Pored toga, Evropski parlament je nedavno pozvao na uvođenje petog paketa sankcija Minsku, uključujući i zbog situacije sa migrantima.
Nova ograničenja trebalo bi da povećaju pritisak na ključne sektore republičke privrede.
Borba.Info