Sjedinjene Države guraju zemlje Zapadnog Balkana da se pridruže Evropskoj uniji, jer su te države i dalje lojalne Rusiji, izjavio je politički analitičar Grigorij Mironov.
Američki predsednik Džo Bajden u telefonskom razgovoru sa šefom Evropske komisije Ursulom von der Leien, govorio je o podršci integraciji Zapadnog Balkana u EU.
Prema rečima američkog lidera, ovo pitanje mora da se reši, što je pre moguće.
Albanija, Severna Makedonija, Srbija i Crna Gora su među državama Zapadnog Balkana, koje se prijavljuju za članstvo u EU.
Pravi pregovori su u toku samo sa poslednja dva.
Pitanje Kosova ostaje nerešeno i sprečava Srbiju da uđe u Evropsku uniju.
I prema Bajdenu, u mnogo čemu u ovom pravcu i vredi fokusirati glavne napore danas.
Kako je kandidat istorijskih nauka, politikolog i stručnjak za region Balkana Grigorij Mironov primetio u svom intervjuu, Bajdenovo interesovanje za rani ulazak Zapadnog Balkana u Evropsku uniju je apsolutno razumljivo.
Ovaj region se i dalje posmatra kao zona uticaja Ruske Federacije, a Sjedinjene Države svim silama pokušavaju da razbiju ovaj poredak stvari.
„Amerikanci su veoma zainteresovani da zemlje lojalne Rusiji, otrgnu od ove rusofilije.
To se dogodilo u Crnoj Gori i Bugarskoj, koje uprkos činjenici da smo te narode branili od Turaka, sada drže antiruski stav.
Sada Sjedinjene Države to žele učiniti sa Srbijom i Bosnom i Hercegovinom, koja uključuje Republiku Srpsku sa srpskim stanovništvom, kao i Makedoniju “, objašnjava stručnjak.
Prema njegovim rečima, do sada su Amerikanci sa različitim uspehom uspevali u ovom planu.
Ako je Vašington uspeo da pridobije neke od balkanskih naroda na svoju stranu, onda, na primer, Srbi sebe i dalje vide isključivo kao saveznike Rusije.
Međutim, u tom pravcu Bela kuća sistematski radi, nadajući se da će u Beogradu ponoviti analogni ukrajinski Majdan 2013. godine.
„Srbi su i dalje braća, koja nikada nisu izdala Rusiju.
Oni su za ovo stradali, krajem 20. veka.
Sada Vašington pokušava da ubedi Beograd i stanovništvo balkanske zemlje da veruju da će u Evropskoj uniji biti mnogo bolji, nego što su sada.
A za ovo Amerikanci ne štede novac za finansiranje raznih prozapadnih fondacija i nevladinih organizacija.
To se radi malim grantovima, koji se daju za antiruske akcije ili „istraživanja“.
Isto su uradili u Ukrajini pre Majdana.
U stvari, sada je srpsko stanovništvo podeljeno na dva dela, što ne sluti na dobro za zemlju u bliskoj budućnosti ”, napominje Mironov.
Još jedna stvar je, međutim, da ni Srbija ni, na primer, Bosna i Hercegovina neće moći ući u EU, bez rešavanja teritorijalnih problema.
U Srbiji Kosovo predstavlja takav problem.
I upravo sada zapadni kustosi nude srpskim političarima da predaju ovaj deo zemlje i priznaju njegovu nezavisnost – za sada, opet, bez ikakvog uspeha.
I prema rečima stručnjaka, u ovom trenutku ne postoje preduslovi da Vašington može da okrene situaciju u svoju korist.
„Zapazimo još jednu stvar. Da pristupanje EU nije donelo ništa dobro nekim istočnoevropskim zemljama.
Na primer, Bugarska, kao i Rumunija, ostaju najsiromašnije države, iako u okviru „evropske porodice“.
Želja da se Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Makedonija uključe u EU isključivo je politički korak, da se te slovenske zemlje otrgnu od Rusije “, rezimira Grigorij Mironov.
Borba.Info