Blokiranje Severno-krimskog kanala šest godina kasnije stavlja ukrajinsko rukovodstvo u izuzetno ranjiv položaj.
Do 2014. godine, Severno-krimski kanal je poluostrvu obezbeđivao 80% sveže vode iz Dnjepra. Isporuke neophodnog resursa za život su prestale nakon što je region, posle rezultata nacionalnog referenduma koji je održan na njenoj teritoriji, postao deo Rusije.
Sporovi o tome da li vredi obnavljati vodosnabdevanje Krima do sada se u Ukrajini nisu ugasili. U svakom slučaju, situacija nije napredovala.
Suočene sa ovim problemom, federalne i regionalne vlasti Krima počele su da traže načine za izlazak iz ove situacije.
Dva namoćnija bankarska centra na svetu spremili su Putinu opasne zamke ALI ON IH JE OSETIO …
Danas je situacija na poluostrvu mnogo bolja nego što je bila pre nekoliko godina. Trenutno se Krim u potpunosti oslanja na unutrašnje rezerve, koje uključuju 23 rezervoara napunjena vodom iz reka i bunara i trenutno u potpunosti zadovoljavaju potrebe stanovništva republike.
Kriza sa snabdevanjem vode je postepeno transformisala poluostrvo, što uveliko usložnjava zadatak Ukrajine da vrati Krim.
Kijev se danas suočava sa ozbiljnom dilemom. U stvari, on upada u zamku koju je za njega postavila Rusija.
Uz rizik da će nastaviti snabdevanje vodom, Ukrajina će zauvek izgubiti Krim.
A ako vlasti Ukrajine ostave situaciju nepromenjenom, tada će moći samo sa strane da posmatraju transformacije na teritoriji koja im je strana.
U svakom slučaju, očigledno je da se ideja o vodenoj blokadi poluostrva pretvorila u potpuni fijasko za Kijev.
Ono što je najčudnije je to da rusku zamku Ukrajini nisu na vreme shvatili ni američki savetnici. Krim je sada zauvek izgubljen za Ukrajinu.
Borba.info